Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Jak przesyłać duże pliki online i robić to bezpiecznie?

Marcin Jabłonka

2 czerwca 2020

W dzisiejszych czasach, kiedy Internet służy nam do oglądania filmów, załatwiania spraw urzędowych, transakcji bankowych czy robienia zakupów, nieprawdopodobne jest, że wymiana plików online może być problemem… A jednak! Bardzo często pojawia się pytanie, jak przesłać duże pliki?

Trzeba czasem przesłać duży załącznik osobie, która znajduje się tysiące kilometrów od nas. W firmie zajmującej się grafiką, animacją czy designem, wymiana plików online jest potrzebą na porządku dziennym. Jednak załącznika o pojemności 1000 MB nie da się wysłać mailem. Taka próba od razu skazana jest na niepowodzenie. Wysyłka nośnika pocztą również nie wchodzi w grę. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak przesłać duże pliki drogą internetową?

Wymiana plików online – Jak sobie z tym poradzić?

Istnieją specjalne narzędzia, które umożliwiają tego typu czynności. Wystarczy wybrać odpowiedni serwis internetowy, który został stworzony właśnie do wymiany dużych plików. Spośród wielu dostępnych opcji, mamy do wyboru serwisy płatne i darmowe. Zarówno jedne, jak i drugie pozwolą nam na wymianę dużych plików, bez problemów z przekierowaniem maili z powrotem. Aby cała procedura działała jeszcze sprawniej, niektóre narzędzia udostępniają aplikacje również na iPhone i Androida. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wybrać – dyski czy serwisy?

Jest kilka opcji, które pozwalają na sprawną wymianę plików drogą internetową. Wymiana plików online możliwa jest zarówno dzięki odpowiednim serwisom, jak i dyskom. Opcje różnią się od siebie pod paroma względami, a którą z nich wybrać? Która jest lepsza? To zależy od naszych potrzeb. Jeśli zamierzasz pliki udostępniać wielokrotnie, najlepiej będzie przechowywać je na dysku internetowym. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, aby jednorazowo udostępnić komuś duży plik, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z odpowiedniego serwisu.

DYSKI

Pierwsza opcja to dyski internetowe takie jak np. Google Drive i Dropbox. Mamy tam do dyspozycji ograniczoną pojemność naszego dysku, która pomniejszona zostaje o rozmiar wgranego pliku. Na dysku mamy też swobodę w obrębie organizacji naszych dokumentów – możemy tworzyć foldery, umieszczać w nich wybrane pliki, dowolnie je przenosić i grupować. Pliki, które umieścimy na takim dysku internetowym, będą tam przechowywane przez czas nieokreślony i zostaną tam, dopóki sami ich nie usuniemy. Dysk internetowy to duża wygoda, ponieważ z plików możemy korzystać z każdego urządzenia, a oprócz miejsca na pliki, dyski często udostępniają nam również takie funkcje jak pakiety biurowe, szyfrowanie albo albumy zdjęć.

SERWISY

Druga opcja to serwisy, które przeznaczone są wyłącznie do tego, aby się plikami dzielić. Są to np. WeTransfer czy MyAirBridge. Dużą zaletą takich serwisów jest fakt, że bardzo często nie ma nawet konieczności logowania się, ani zakładania na nich konta. Zazwyczaj nie musimy nawet podawać adresu mailowego, co pozwala nam uniknąć zalania naszej skrzynki niepotrzebnym i uciążliwym spamem. W serwisie nie mamy jednak możliwości zarządzania naszymi plikami, tworzenia ani podglądu struktury naszych zasobów. Po prostu umieszczamy plik, otrzymujemy do niego specjalny odnośnik, który ważny jest przez określony czas i po jego upływie plik bezpowrotnie znika.

pudełko bitdefender family pack
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Family Pack:Zobacz produkt

Jak przesłać duże pliki? – Najlepsze narzędzia do wymiany plików online

Jeśli nie wiesz jaki serwis lub jaką usługę wybrać, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najlepszych narzędzi – naszą szczęśliwą 7. Praktycznie każda usługa oferuje wersję darmową, więc z każdą możesz się zapoznać i zobaczyć, czy Ci odpowiada.

1.Google Drive

Google Drive to najpopularniejsze narzędzie. Cóż, Google to potęga. Prawdziwy gigant, który zna się na rzeczy i jak już robi… to robi dobrze! Dysk Google jest doskonałym rozwiązaniem i ma sporo zalet. Po pierwsze, jeśli posiadasz maila Gmail, nie musisz zakładać dodatkowego konta, ale od razu możesz korzystać z usługi. Co więcej, na Google nie ma praktycznie żadnego ograniczenia co do rozmiaru pliku. Dokumenty i arkusze przesyłane bezpośrednio, mają limit, ale cała reszta może osiągać naprawdę duże rozmiary. Google na start daje nam aż 15 GB darmowej przestrzeni, dostęp do plików na wszystkich urządzeniach i łatwe zarządzanie. Decydujemy o uprawnieniach i określamy, kto może plik edytować, a kto obejrzeć. Poza tym możemy dowolnie organizować i tworzyć foldery, dokładnie jak na zwykłym dysku. Wszystko to za darmo! Dodatkowo jest możliwość dokupienia przestrzeni – za 9 zł miesięcznie otrzymasz 100 GB, za 47 zł masz 1 TB, a za 470 zł już 10 TB.

2. Dropbox

Dropbox to największy konkurent Google Drive. Jest równie popularny i równie często wybierany. Dropbox oferuje nam jednak dużo mniej miejsca i bardziej ogranicza możliwości dotyczące rozmiaru plików. Bezpłatnie mamy zaledwie 2 GB wolnej przestrzeni. Aby ją powiększyć, musimy wykupić opcję Dropbox Plus za ok. 10 € miesięcznie, co pozwoli na przesłanie plików do 1TB. Podobnie jak w przypadku Google, pliki pozostają tak długo, jak chcemy. Rozmiar przesyłanego pliku przez www może mieć do 20 GB, przez aplikację limit zostaje zdjęty.

3. WeTransfer

Wymiana plików online jest też możliwa dzięki jednemu z najpopularniejszych serwisów WeTransfer. WeTransfer umożliwia przesyłanie pliku w rozmiarze do 2 GB. Wykupując wersję premium, otrzymamy rozszerzenie wielkości pliku do 20 GB, a dodatkowo otrzymamy dysk o pojemności 100 GB. Cena tej przyjemności to 12 € / miesiąc i 120 € / rok. Warto wspomnieć, że plik można przesłać mailem lub po prostu poprzez skopiowanie linku, lecz mają one ograniczony czas działania – 7 dni, lub 20 pobrań w wersji darmowej i 4 tygodnie, lub 100 pobrań w wersji Plus. Jak udostępnić plik? Wystarczy przeciągnąć i gotowe! Dodatkowo WeTransfer Plus umożliwia dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak zabezpieczenie pobierania hasłem i zmianę grafiki widocznej podczas pobierania.

4. MediaFire

Jak przesłać duże pliki? Mamy jeszcze MediaFire, narzędzie, które działa podobnie do Dropbox i Google Drive. MediaFire również może usprawnić Ci pracę! Narzędzie pozwala na dostęp do plików zawsze i wszędzie. Oferuje też przechowywanie plików i łatwe przesyłanie za pośrednictwem dowolnego medium. Dzięki reklamom możliwa jest także nielimitowana ilość pobrań. MediaFire udostępnia nam darmową przestrzeń 10 GB na pliki o dowolnej wielkości i możliwość dokupienia nawet do 1TB pamięci. Za $4,99 miesięcznie pozbędziemy się też reklam, które musimy oglądać w wersji podstawowej. Co więcej, MediaFire ma wbudowany odtwarzacz, który czyta 200 różnych formatów.

5. SendSpace

Serwis SendSpace pozwala na darmowe przesyłanie plików w rozmiarze do 300 MB, które zostaną tam 30 dni. Serwis nie wymaga też rejestracji konta. Oczywiście, wersja płatna otwiera przed nami pełnię możliwości! Wystarczy wykupić pakiet za 8€ miesięcznie, aby pliki urosły do rozmiaru 5 GB, a do 100 GB przestrzeń w chmurze, abyśmy mogli przechowywać je, tak długo jak chcemy! Cudnie, ale to jeszcze nie wszystko! Nie będzie też reklam, ale będzie możliwość ustawienia hasła do pliku. Narzędzie przesyła pliki szybciutko, jeśli więc zależy Ci na czasie, warto skorzystać. Wersja darmowa jest mało atrakcyjna, bo nie możemy nawet wygenerować odnośnika do pobierania pliku, a osoba, która otrzyma od nas link, trafi na stronę, gdzie będzie zmuszona uporać się z masą reklam, ale wersja PRO daje sporo korzyści.

6. DropSend

Usługa DropSend może być kopią zapasową wszystkich Twoich plików i miejscem do przechowywania danych. Narzędzie umożliwia Ci stały dostęp do danych, z każdego miejsca na świecie. DropSend pozwala także udostępniać i odbierać pliki JPG, PDF i MP3. Usługa narzuca limit na przesłanie 5 plików o wielkości do 4 GB w ciągu miesiąca. W pierwszej wersji płatnej transfer rozszerza się do 15 plików o wielkości do 8 GB i pojawia się szyfrowanie 256 bitowe. W drugiej droższej wersji będzie to już 45 plików i zwiększona przepustowość łącza podczas przesyłania. To popularne narzędzie, które pozwala na wysyłkę naprawdę dużych plików, chronionych dodatkowo przez zaawansowaną technologię szyfrującą. Klienci DropSend mogą wysyłać pliki bez potrzeby instalacji żadnego oprogramowania.

7. Hightail

Wersja darmowa pozwala na przesyłanie plików do 250MB. Narzędzie wyróżnia się możliwością komentowania każdego pliku. Wersja płatna daje możliwość przesyłania plików do 25 GB, opcję otrzymywania powiadomień mailem, nadawania uprawnień i śledzenia akceptacji treści przez użytkowników. Możliwa jest również indywidualnie konfigurowana wersja dla Biznesu.

Co to jest wymiana plików P2P?

Wymiana plików w Internecie często też kojarzy się z… piractwem, które kiedyś kwitło na pchlich targach i rogach ulic. Znasz Torrenty, Napster, Kazaa, eKino, Chomik? To jest właśnie wymiana plików P2P, czyli Peer to Peer, który charakteryzuje się jednoczesnym pobieraniem i udostępnianiem tego samego pliku. Wymiana plików P2P utożsamiana jest z protokołem, który nie korzystając z centralnego serwera, pobiera fragmenty pliku od wielu użytkowników jednocześnie. Najczęściej wykorzystuje się pliki .torrent, które zawierają informacje pozwalające na ich ściąganie. Pliki udostępniają liczne serwisy, a dostęp do niektórych wymaga płatnej rejestracji.

Serwisy P2P nieustannie budzą kontrowersje. Wielokrotnie poruszano temat w aspekcie prawnym, w związku z nagannym udostępnianiem w serwisach plików chronionych prawem autorskim. Z punktu widzenia prawa użytkownik, który korzysta z wymiany P2P w pewnym sensie, jest przestępcą, gdyż nie tylko pobiera, ale również rozpowszechnia pliki. Serwisy tego typu są często utrapieniem muzyków, pisarzy czy producentów filmowych. Nie sposób nie wspomnieć o głośnej niegdyś sprawie Napstera, który z początku był zwykłą platformą wymiany P2P, a z biegiem czasu, stał się najpopularniejszym miejscem z darmową muzyką. Użytkownicy zaczęli bowiem umieszczać w serwisie swoje pliki muzyczne, które na potęgę pobierano. Czara goryczy zaczęła się napełniać, gdyż ani wytwórnie, ani artyści nie otrzymywali z tego tytułu żadnego wynagrodzenia! Miarka się przebrała, gdy do sieci wyciekło demo, które nigdy wyciec nie powinno. Utwór zaczął wybrzmiewać w rozgłośniach radiowych jeszcze przed oficjalną premierą, a Metallica wytoczyła wówczas Napsterowi proces sądowy…


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy