Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

7 najczęstszych oszustw WhatsApp – jak ich uniknąć?

Piotr R

18 kwietnia 2024

W ciągu ostatnich kilku lat oszustwa związane z WhatsApp stały się coraz bardziej powszechne. Oszustwa te przybierają różne formy, począwszy od nikczemnych hakerów próbujących uzyskać dane konta bankowego, po przestępców podszywających się pod przyjaciół, członków rodziny, osoby zainteresowane lub pracodawców i proszących użytkowników o przelew pieniędzy.

Oszustwa na WhatsApp

Z biegiem czasu oszustwa na WhatsApp stały się bardziej zróżnicowane i wyrafinowane

Oszustwa na WhatsApp mają z reguły wspólny cel: nakłonić użytkowników do ujawnienia danych osobowych, przesłania pieniędzy lub pobrania złośliwego oprogramowania. Oszuści korzystają z WhatsApp, ponieważ dzięki jego popularności i łatwemu do znalezienia numerów telefonów mogą dotrzeć do miliardów potencjalnych ofiar. Wyciek danych z 2022 roku ujawnił prawie 500 milionów numerów telefonów WhatsApp z 84 krajów. Dzięki tym danym nieuczciwi aktorzy mogą fałszować tożsamość w Internecie lub przejmować konta innych osób, aby oszukać więcej ofiar.

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom oszustw przeprowadzanych w aplikacji WhastApp, które zostały wykryte przez specjalistów z Bitdefender, abyś wiedział, z czym możesz mieć do czynienia i co zrobić, jeśli staniesz się celem phisherów.

Najczęstsze oszustwa na WhatsApp

Oszustwo na znajomego lub członka rodziny: Cyberprzestępcy podają się za czyjeś dziecko, lub bliskiego przyjaciela i proszą rodziców, dziadków lub innych członków rodziny, aby przesłali im pieniądze, udając, że znajdują się w nagłej sytuacji. Mogą powiedzieć, że zgubili telefon i potrzebują pilnej pomocy. To oszustwo może również obejmować wykorzystanie fałszywych wiadomości głosowych wygenerowanych dzięki technologii deep fake. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego oszustwa i jego odmian, możesz przeczytać o nim tutaj.

Oszustwo związane z nieprawidłowym numerem: W przypadku tego rodzaju oszustwa przestępca celowo dzwoni lub wysyła SMS-a na Twój numer telefonu i udaje, że jest kimś innym. Może nawiązać z Tobą przyjazną rozmowę, zadać osobiste pytania w celu zebrania poufnych informacji lub promować fałszywą możliwość inwestycyjną.

Loteria, prezenty i upominki: Cyberprzestępcy wysyłają do Ciebie wiadomości udające, że pochodzą od legalnych firm i twierdzą, że wygrałeś na loterii, nagrodę lub rozdanie. Wiadomości te zazwyczaj zawierają link umożliwiający odebranie rzekomej nagrody. Link prowadzi jednak do fałszywej witryny internetowej, która w celu potwierdzenia wymaga podania danych osobowych, opłaty za nagrodę lub danych karty kredytowej i rachunku bankowego. Wszelkie wpisane dane wpadają w ręce oszusta.

Oszustwo związane WhatsApp Gold: Oszust może wysłać Ci zaproszenie z rzekomego oficjalnego konta WhatsApp do uaktualnienia Twojego konta do WhatsApp Gold. Zaproszenie może zawierać link prowadzący do fałszywej witryny internetowej lub plik ze złośliwym oprogramowaniem. Kliknięcie takiego linku może dać oszustowi dostęp do Twojego telefonu, umożliwiając mu kradzież poufnych informacji, a nawet wysyłanie wiadomości do Twoich kontaktów i oszukiwanie ich.

Oszustwa związane z pomocą techniczną WhatsApp: Oszuści często podają się za przedstawicieli pomocy technicznej WhatsApp i proszą Cię o weryfikację tożsamości poprzez wysłanie kodu weryfikacyjnego w postaci wiadomości SMS lub Telegramu. Mogą również oferować „pomoc”, prosząc o podanie poufnych danych, takich jak numery kart kredytowych lub 6-cyfrowe kody WhatsApp. Gdy uzyskają dostęp do tych informacji, mogą włamać się na Twoje konto WhatsApp, a także uzyskać dostęp do Twoich czatów i innych danych osobowych.

Oszustwa kryptowalutowe: Oszuści często próbują zbudować z Tobą przyjazną, być może romantyczną relację, zanim spróbują wprowadzić cię w fałszywy program kryptowalutowy. Jeśli dasz się nabrać na ich sztuczkę i zdecydujesz się na inwestycję, poproszą Cię o przelanie pieniędzy na platformę handlu kryptowalutami. Osoby atakujące korzystają z fałszywych portfeli elektronicznych, a gdy wyślesz pieniądze na te platformy, znikną one, a pieniądze znajdą się na koncie atakującego.

Fałszywa oferta pracy lub „oszustwo związane z zadaniem”: Otrzymujesz wiadomości za pośrednictwem WhatsApp od osoby udającej rekrutera ze znanej firmy oferującej pracę, mimo że nigdy nie aplikowałeś na takie stanowisko. Oszust obiecuje lukratywne projekty, elastyczne godziny pracy i hojne wynagrodzenie wypłacane za pośrednictwem zaszyfrowanego portfela. Gdy nawiążesz rozmowę z oszustem, zacznie on oferować różne zadania i stwierdzi, że wykonując je, możesz łatwo zarobić pieniądze.

Jak rozpoznać oszustwo na WhatsApp?

Najważniejszą radą, jeśli chodzi o unikanie oszustw związanych z WhatsApp, jest uważanie na wiadomości otrzymywane od nieznanych kontaktów i nieodpowiadanie na nie. Oszuści mogą być kreatywni i wytrwali, a gdy mają o Tobie wystarczającą ilość informacji, mogą stać się bardzo przekonujący. Na przykład możesz ulec pokusie, aby dowiedzieć się więcej o ofercie pracy, gdy szukasz nowej, wpaść w panikę, gdy otrzymasz wiadomość od dziecka z prośbą o pieniądze lub cieszyć się, że otrzymałeś prezent lub kupon od swojego przyjaciela.

Niezależnie od tego, jak bardzo się od siebie różnią, oszustwa mają pewne wspólne cechy:

 • Niechciane wiadomości tekstowe z nieznanych numerów.
 • Wiadomości wzywające do natychmiastowego działania.
 • Prośby o pieniądze lub dane osobowe.
 • Wiadomości z podejrzanymi linkami lub załącznikami.

Zanim odpowiesz na jakąkolwiek wiadomość w WhatsApp, poświęć chwilę, aby zwolnić i przejrzeć w myślach listę kontrolną cech oszustwa wymienionych powyżej, aby upewnić się, że wiadomość jest bezpieczna i godna zaufania. Jeśli nie masz pewności co do uczciwości rozmówcy pamiętaj o tym, aby zadzwonić do swojego dziecka, znajomego lub firmy, która rzekomo się z tobą kontaktuje.

Możesz także użyć Bitdefender Scamio, czyli wykrywacza oszustw opartego o sztuczną inteligencję, z którym możesz porozmawiać po angielsku. Możesz łatwo dodać go do WhatsApp i sprawdzić wiadomości, które otrzymujesz z nieznanych numerów.
Wystarczy, że zeskanujesz poniższy kod QR.

Lub kliknij Czat na WhatsApp z Scamio. Następnie możesz wysłać tekst do analizy. Opisz szczegóły oszustwa lub skopiuj teksty, linki lub kody QR w oknie czatu, a Scamio dokładnie przeanalizuje dostarczone przez Ciebie materiały. Dzięki temu dowiesz się, czy wiadomość jest bezpieczna lub czy istnieje potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa.

To jest oszustwo. Co teraz?

Jeśli zidentyfikowałeś oszusta lub fałszywą ofertę, możesz podjąć trzy kroki, aby zapobiec oszukiwaniu innych osób:

 • Zgłoś je (a nie tylko blokuj i usuwaj). Aby zgłosić oszusta, otwórz czat z nim i dotknij trzech kropek w prawym dolnym rogu ekranu. Wybierz „Wyświetl kontakt”, a następnie kliknij „Zgłoś”. Pamiętaj, aby zaznaczyć również pole „Zablokuj i usuń”.
  WhatsApp otrzyma pięć ostatnich wiadomości wysłanych do Ciebie przez osobę, którą zgłosiłeś. Oszust nie zostanie powiadomiony, że go zgłosiłeś. WhatsApp otrzyma także zgłoszony identyfikator grupy lub użytkownika, informację o dacie wysłania wiadomości i jej typie (obrazek, film, tekst lub inny). Pomoże to WhatsApp zamknąć te fałszywe konta i zapobiegnie wyrządzeniu przez oszustwo krzywdy innym użytkownikom.
 • Udostępnij Bitdefender Scamio innym. Jeśli chcesz pomóc swoim bliskim chronić się przed oszustwami, powiedz im o tym narzędziu. Scamio to bezpłatne i łatwe w obsłudze narzędzie, które pomaga chronić ludzi przed oszustwami, dostępne także w przeglądarce internetowej lub w programie Facebook Messenger. Aby z niego korzystać, nie potrzebujesz żadnej wiedzy technicznej ani innych produktów Bitdefender. Scamio został stworzony, aby pomóc jak największej liczbie osób zachować bezpieczeństwo.
 • Zabezpiecz swoje urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security. Dzięki temu będziesz mógł uchronić się przed złośliwymi plikami i niebezpiecznymi linkami, które zostaną wykryte i zablokowane przez antywirus.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy