Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed atakami hakerskimi

Awatar

Krzysztof B.

11 sierpnia 2023

W tym artykule dowiesz się jak niebezpieczne mogą być ataki hakerskie. Poznasz jakie mogą być rodzaje takich ataków oraz co możesz zrobić, aby się przed nimi chronić.

Czym jest atak hakerski

Atakiem hakerskim możemy nazwać wszelkie wykonywane czynności, których skutkiem jest włamanie do włamania do jakiegokolwiek systemu informatycznego. Dotyczy to wszystkich urządzeń, do których można uzyskać dostęp. Nie ma znaczenia czy są to komputery, serwery, telefony, tablety czy nawet całe sieci lokalne. Wszystkie niezabezpieczone rodzaje urządzeń są potencjalnie podatne na ataki hakerskie.

Podstawowym celem takiego ataku jest oczywiście korzyść finansowa. Przestępca próbuje okraść swoją ofiarę i się jej kosztem wzbogacić. Jeśli jest to niemożliwe to przynajmniej maksymalnie jak się da utrudnić jej codzienną pracę np. uszkadzając sprzęt. Dlatego bardzo wskazane jest posiadanie odpowiednich systemów zabezpieczających, aby zminimalizować szansę na potencjalne straty. Nie należy ignorować swojego bezpieczeństwa.

Najważniejsze rodzaje ataków hakerskich

Phishing

Ataki typu phishing są obecnie najbardziej popularne. Poruszając się w sieci bardzo łatwo można dać się nabrać i wpaść w sprytnie przygotowaną pułapkę. Jest to metoda bardzo uniwersalna, ponieważ możemy na nią natrafić niemal na każdym kroku. Dotyczy spamowych wiadomości email, SMS, komunikatorów, wyskakujących powiadomień, reklam i wielu innych. Sposobów na oszukanie ofiary z każdym dniem jest coraz więcej i są coraz bardziej wyrafinowane. Powoduje to narastające trudności z odpowiednim zachowaniem cyfrowego bezpieczeństwa.

Atak typu phishing ma na celu oszukanie odbiorcy. Jest to próba podszywania się pod zaufanego nadawcę. Może to być firma kurierska, sklep, portal społecznościowy. Nie ma to wielkiego znaczenia dopóki można kogoś tym oszukać. Celem takiego podawania się za kogoś jest wyłudzenie danych poufnych od ofiary na czele z loginem i hasłem do banku, a ostatecznie dokonanie kradzieży.

Ransomware

Ten rodzaj ataku jest trochę powiązany z powyższym, ponieważ nieuważnie klikając na phishingowy link możemy pobrać oprogramowanie typu Ransomware. 

Jeśli nie posiadasz odpowiednio zaawansowanych zabezpieczeń możesz utracić dostęp do swoich plików na zaatakowanym urządzeniu. Atak ten polega na zaszyfrowaniu danych, które znajdują się na dysku. Gdy do tego dojdzie zostawiane jest żądanie okupu w formie pliku tekstowego. Znajdują się tam informacje od przestępcy, czyli co ma zrobić ofiara, żeby odzyskać swoje pliki. Najczęściej jest to wezwanie do zapłaty w formie przelewu kryptowalut, aby utrudnić namierzenie złodzieja. W zamian opłatę atakujący obiecuje pomoc w odzyskaniu danych.

Nie ma żadnej gwarancji, że zaszyfrowane dane zostaną kiedykolwiek odzyskane, ani czy jest to w ogóle możliwe. Zależnie od sytuacji, bez znajomości klucza odszyfrowanie może trwać dziesiątki, a nawet setki lat.

zakładka ochrona w bitdefender na windows

DDOS

Polega na wykorzystaniu czyjegoś urządzenia i wykorzystaniu jego mocy obliczeniowej. Bezwiednie staje się ono narzędziem zaawansowanego ataku, w którym bierze udział wiele innych. Skupia się on na ciągłym naciskaniu na serwer z wielu różnych źródeł. W ten sposób docelowy sprzęt otrzymuje ogromną ilość połączeń i informacji do przetworzenia w tym samym czasie. Skutkiem tego wszystkiego jest zawieszenie systemu.

Brute-Force

Ataki siłowe polegają na próby złamania hasła do logowania. W uproszczeniu jest to dosłownie “bombardowanie” panelu logowania ciągami znaków aż zostanie trafione hasło. Wykorzystywane są do tego wszelkie frazy słownikowe, daty czy inne popularne ciągi znaków np. 11111, qwertyuiop. To właśnie dlatego hasła do serwisów nie mogą się powtarzać oraz powinny być odpowiednio długie i skomplikowane (duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne).

Man-in-the-middle

W tego rodzaju ataku haker jest pośrednikiem. Podczas rutynowej czynności jaką może być np. wykonanie przelewu, modyfikowane są wprowadzone dane odbiorcy. Oznacza to, że w panelu banku zobaczysz prawidłowego odbiorcę ale jego dane zostały podmienione. Bank widzi innego odbiorcę i wykonuje przelew na konto złodzieja.

SQL Injection

Ten rodzaj ataku polega na kradzieży danych z nieodpowiednio zabezpieczonych stron internetowych, które wykorzystują język SQL. Atakujący podmieniają są w stanie za jego pomocą podmienić kod np. w polach tekstowych odpowiedzialnych za logowanie. Zwykle nie wykorzystuje się tego sposoby do kradzieży danych użytkownika. Raczej są wykorzystywane do ataku na serwis, do którego się loguje.

Jak chronić się przed atakami hakerskimi

Ataki hakerskie są bardzo niebezpieczne ale nie oznacza to, że nie można się przed nimi ochronić. Aby zmniejszyć szansę na straty finansowe warto zastosować się do kilku poniższych porad.

Oprogramowanie antywirusowe

Najważniejszą ochronę stanowi zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Koniecznie powinno być to rozwiązanie posiadające specjalistyczną ochronę przed atakami hakerskimi jak Bitdefender Total Security. Warto wiedzieć, że darmowe programy nie posiadają tego typu narzędzi przez co ochrona, którą dostarczają zdecydowanie nie jest wystarczająca.

Backup

Jeśli padłeś ofiarą ataku ransomware, w większości przypadków jedynym ratunkiem jest przywrócenie danych z kopii zapasowej. Warto mieć na uwadze możliwość utraty danych i zainwestować w oprogramowanie, które zautomatyzuje ten proces. Dzięki temu będziesz w stanie szybko przywrócić działanie systemów.

Aktualizacje

Nie ignoruj dostępności nowszych wersji używanych aplikacji. Poprawki często dotyczą bezpieczeństwa i łatają luki, które są wykorzystywane przez hakerów w zaawansowanych atakach.

Polityka haseł

Nigdy nie stosuj tego samego hasła do różnych serwisów. Każde z nich powinno być inne oraz długie i skomplikowane, aby jak najbardziej utrudnić ich złamanie. Zaleca się stosowanie ciągów znaków ze znakami specjalnymi, wielkimi i małymi literami oraz cyframi. Nigdy nie używaj pełnych wyrazów ani rzeczy z Tobą powiązanych jak np. data urodzenia. W razie problemów z zapamiętaniem możesz zastosować Menager haseł i zaszyfrować go jednym hasłem ogólnym.

2FA

Oprócz silnego hasła, jeśli to możliwe włącz funkcję podwójnego uwierzytelnienia. Dzięki niemu nawet jeśli ktoś skradnie hasło, do zalogowania się będzie wymagane potwierdzenie z innego urządzenia. Najskuteczniejszą metodą jest klucz sprzętowy U2F zyskujący w Polsce coraz większą popularność.

Dane osobowe

Dbaj o swoją prywatność. Nie udostępniaj danych poufnych jeśli nie jest to niezbędne. Staraj się, aby udostępniać o sobie jak najmniej informacji publicznie. W ten sposób przestępcy nie będą w stanie ich zgromadzić i wykorzystać np. w banku.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy