Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

5 prezentów od oszustów, których nie chcesz pod choinką

Adam D

19 grudnia 2023

„Wyrusz w wyjątkową podróż w te Święta Bożego Narodzenia!” „Niezapomniana oferta sylwestrowa!” „Twój tajemniczy Mikołaj wysłał Ci paczkę!” „Oferta zakupów prezentów last minute”, lista najczęstszych tematów wiadomości e-mail typu phishing może być długa.

Oszustwa w czasie świąt

Oszuści lubią wykorzystywać bieżące wydarzenia i uwielbiają Boże Narodzenie oraz Sylwestra nie bez powodu: ludzie są zajęci, a także mniej czujni niż zwykle. Dlatego cyberprzestępcy poświęcają czas na zastawianie pułapek za pomocą kuszących ofert — lotów, rezerwacji hoteli lub rezerwacji w restauracjach. Mogą nawet udawać Twojego Tajemniczego Świętego Mikołaja lub odwoływać się do Twojej dobroczynności poprzez fałszywe akcje charytatywne.

Nawet najbardziej ostrożni mogą paść ofiarą, ponieważ czasami oszuści wysyłają phishing związany z dostawą paczki, gdy z niecierpliwością na nią czekasz, lub na zniżkę na wycieczkę, gdy szukasz ucieczki przed polską zimą.

5 najpopularniejszych oszustw świątecznych:

 • Oszustwa związane z zakupami online — uważaj na reklamy/wiadomości w mediach społecznościowych prowadzące do fałszywych sklepów internetowych. Oszuści wykorzystują je, aby wyłudzić Twoje pieniądze, dane karty kredytowej lub dane osobowe.
 • Oszustwa związane z dostawą świąteczną — fałszywe powiadomienia o dostawie za pośrednictwem wiadomości SMS. Uważaj na oszustów twierdzących, że dostawa Twojej paczki jest opóźniona lub że musisz uiścić opłatę, aby ją otrzymać.‍
 • Oszustwa związane z podróżami — fałszywe oferty wyjątkowych miejsc docelowych lub biletów lotniczych. Oszuści mogą próbować sprzedać Ci fałszywe bilety lub nakłonić Cię do zarezerwowania zakwaterowania, które nie jest dostępne w rzeczywistości.
 • Oszustwa związane z kartami podarunkowymi — oszustwa mogą obracać się wokół kupna i sprzedaży fałszywych kart podarunkowych lub nakłonienia Cię do podania numerów znajdujących się na odwrocie Twojej karty.
 • Oszustwa na cele charytatywne — oszuści tworzą fałszywe witryny lub kampanie charytatywne, aby nakłonić Cię do przesłania pieniędzy lub udostępnienia danych osobowych. ‍

Dlaczego oszuści wyrabiają 300% normy w czasie świąt?

Celem internetowych oszustów jest zaskoczenie Cię i kradzież Twoich danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres oraz numer karty kredytowej lub konta bankowego.

Kiedy już znajdą się w posiadaniu tych danych, mogą kupować rzeczy za pomocą Twojej karty kredytowej, uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego, zaciągać pożyczki na Twoje nazwisko, kraść zwrot podatku lub popełniać inne przestępstwa, podszywając się pod Ciebie.

3 rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć oszustwa

1. Naucz się rozpoznawać znaki ostrzegawcze

Chociaż poczta elektroniczna jest główną metodą dostarczania ataków phishingowych, oszuści korzystają również z połączeń telefonicznych (vishing), fałszywych wiadomości tekstowych, wiadomości w mediach społecznościowych i fałszywych stron internetowych.

Niezależnie od tego, w jaki sposób się z Tobą skontaktują, oto kilka sygnałów ostrzegawczych: nieoczekiwany aspekt, poczucie „nagłości”; w grę wchodzą pieniądze, tajemnica, prośba o podanie danych osobowych oraz „to brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe”.

Nie odpowiadaj na nie; przede wszystkim nie klikaj linków ani załączników, ani nie odpowiadaj na prośby o podanie danych osobowych. Każda interakcja z osobą atakującą może narazić Cię na niepotrzebne ryzyko.

2. Zwiększ bezpieczeństwo swojego urządzenia

Używaj filtrów antyspamowych na swoich urządzeniach/pocztach e-mailowych i filtrów antyspamowych w telefonie oraz blokuj numery spamowe na swoim smartfonie. Oszuści nauczyli się, jak ominąć podstawowe zabezpieczenia urządzenia, dlatego rozważ zainstalowanie oprogramowania antywirusowego na wszystkich swoich urządzeniach, aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem i oszustwami.

3. Nie klikaj w oferty „zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe”

W okresie świątecznym prawdopodobnie zobaczysz wiele promocji, które wydają się „zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe” w wiadomościach e-mail i na portalach społecznościowych. Nie klikaj ich przed sprawdzeniem, czy pochodzą od renomowanych sprzedawców. Zachowaj szczególną czujność, jeśli zobaczysz skrócony adres URL, ponieważ cyberprzestępcom znacznie łatwiej jest ukryć swoje szkodliwe linki i oszukać Cię.

Odkrywaj oszustów i oszustwa za pomocą Bitdefender Scamio i chroń swoje dane

Chcesz mieć pewność, czy ten link, e-mail, SMS lub wiadomość w mediach społecznościowych jest oszustwem? Użyj Scamio, chatbota internetowego Bitdefender opartego na sztucznej inteligencji, który pomoże Ci wykryć oszustwa w ciągu kilku sekund.

Scamio zamienia złożone zabezpieczenia w prostą rozmowę, dzięki czemu każdy może bezpłatnie wykryć oszustwa jako ekspert.

To jak rozmowa z przyjacielem. Wpisujesz szczegóły lub/kopiujesz i wklejasz wiadomość, lub zdjęcie, które chcesz sprawdzić, a Scamio odpowiada z werdyktem: oszustwo czy nie. Pomyśl o tym, jak o swoim cyfrowym opiekunie chroniącym przed rosnącą falą oszustw internetowych. Możesz zaoszczędzić setki dolarów w dochodach utraconych w wyniku oszustw, chroniąc jednocześnie swoją reputację, dane i czas, który zmarnowałbyś jako ofiara.

Pamiętaj także o tym, aby zawsze korzystać z urządzenia, które jest zabezpieczone za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Internet Security.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy