Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Jak bezpieczeństwo Sandbox może zwiększyć Twoje możliwości wykrywania i analizy złośliwego oprogramowania?

Piotr R

29 marca 2024

Exploity typu zero-day, zaawansowane trwałe zagrożenia (APT) i inne złożone niebezpieczeństwa cybernetyczne odegrały ogromną rolę w ostatnich głośnych atakach, takich jak infekcja MGM Resorts czy naruszeni e danych Bank of America.W miarę jak ugrupowania zagrażające poszerzają swój arsenał, specjaliści ds. bezpieczeństwa muszą pójść ich śladem. Zastosowanie zabezpieczeń typu sandbox jest jedną z najlepszych odpowiedzi na dzisiejszy skomplikowany krajobraz zagrożeń. Bitdefender Sandbox może chronić organizacje przed współczesnymi zagrożeniami bezpieczeństwa i podnosić poziom wiedzy na temat zagrożeń.

Informatyk korzysta z sandbox

Co to jest sandbox?

Rozwiązania bezpieczeństwa Sandbox wykorzystują maszyny wirtualne do detonacji plików w bezpiecznym środowisku i analizowania ich zachowania. Jest to rodzaj dynamicznej analizy złośliwego oprogramowania , obejmujący wiele zastosowań, które można ogólnie podzielić na dwie kategorie: wykrywanie i analiza złośliwego oprogramowania.

W wykrywaniu środowiska piaskownicy są bardzo przydatne do powstrzymywania zagrożeń dnia zerowego, czyli ataków APT, które wymykają się prostym metodom wykrywania. Analiza statyczna nie może ujawnić wszystkiego na temat pliku, więc zdetonowanie go w bezpiecznym środowisku może ujawnić więcej informacji na temat pozornie nieszkodliwych plików. Informacje te można wykorzystać do filtrowania podejrzanych programów i ochrony punktów końcowych, bram lub urządzeń.

W analizie złośliwego oprogramowania sandboxy są wykorzystywana przez badaczy i specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy chcą zrozumieć potencjalnie złośliwy kod lub złośliwe oprogramowanie. Pozwalając niechcianej aplikacji działać w środowiskach sandboxu, centrum operacji bezpieczeństwa (SOC) i analitycy bezpieczeństwa mogą obserwować różne etapy ataku zagrożenia, nawet jeśli rozwiązanie chroniące przed złośliwym oprogramowaniem mogło je powstrzymać.

Pozwala to specjalistom ds. bezpieczeństwa zrozumieć typowe taktyki, techniki i procedury (TTP) stosowane przez podmioty zagrażające i wzmocnić ich zabezpieczenia.

Różne typy środowisk sandboxów

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa typy środowisk sandboxowych: w chmurze lub lokalnie.

Sandboxing w chmurze jest dziś standardem branżowym. Jest łatwiejszy w użyciu, szczególnie dla zdalnego zespołu, i jest znacznie bardziej skalowalny. Ponieważ jest zwykle hostowany przez firmę ochroniarską, jest także tańszy w utrzymaniu i zapewnia zaawansowany kontekst zagrożeń dla dowolnego pliku.

Lokalny sandbox zapewnia większą kontrolę nad konfiguracją i całkowitą prywatność od razu po wdrożeniu do systemu. Jednak wiele rozwiązań piaskownicy w chmurze może zapewnić ten sam poziom prywatności poprzez anonimizację informacji i usuwanie plików po detonacji w środowisku sandboxu.

Lokalny sandbox wymaga większych zasobów inżynieryjnych, wyższych wymagań sprzętowych i jest trudniejsza do aktualizacji. Natomiast piaskownice w chmurze zapewniają lepsze wykrywanie, są wysoce skalowalne, łatwiejsze w integracji i tańsze w utrzymaniu. Biorąc pod uwagę zalety piaskownic chmurowych, skupimy się na nich w dalszej części artykułu.

Jak działa sandbox?

Proces skanowania pliku w piaskownicy różni się w zależności od dostawcy, ale zazwyczaj obejmuje następujące kroki:

  • Przesyłanie pliku za pośrednictwem interfejsu użytkownika lub wywołania API.
  • Wstępne filtrowanie pliku w celu uzyskania szybkiego werdyktu.
  • Detonacja w odpowiedniej maszynie wirtualnej.
  • Rejestrowanie zdarzeń i automatyczna analiza zachowania pliku.
  • Zwrócenie użytkownikowi werdyktu w raporcie.

Dla porównania, oto przegląd działania Bitdefender sanbox:

Środowiska piaskownicy symulują fizyczny sprzęt komputera hosta i system operacyjny użytkownika końcowego. Jednak zaawansowane złośliwe oprogramowanie może czasami rozpoznać detonację na bezpiecznej maszynie wirtualnej i zaciemnić złośliwe zamiary.

Dlatego ważne jest, aby wybrać niezawodnego dostawcę oprogramowania typu sandbox, który potrafi rozpoznać techniki omijania sandboxu i zagwarantować odpowiednią detonację w środowiskach piaskownicy.

Korzyści z bezpieczeństwa sandboxu

Jedną z największych zalet bezpieczeństwa sandboxu jest ulepszona ochrona. Bardzo trudno jest powstrzymać zaawansowane zagrożenia, takie jak ataki APT lub ataki typu zero-day, za pomocą prostego wykrywania opartego na sygnaturach lub nawet typowych wzorców.

Jedynym sposobem na konsekwentne zatrzymanie potencjalnie złośliwego oprogramowania jest dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania. Wykonanie złośliwego kodu ujawni informacje, które w innym przypadku byłyby trudniejsze lub niemożliwe do uzyskania, takie jak zmiany w systemie plików, zapisy w pamięci, wykonane instrukcje API i wiele innych.

Oprócz lepszego wykrywania, piaskownica złośliwego oprogramowania jest również niezbędna analitykom SOC i badaczom bezpieczeństwa. Sandbox może zapewnić wgląd w zamiary złośliwego oprogramowania, IoC i IoA oraz TTP.

Dzięki tym zaletom wykrywania i analizy bezpieczeństwo piaskownicy jest kluczem do nowoczesnego zapewniania bezpieczeństwa.

Kluczowe funkcje, które ma każdy dobry sandbox

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w niezawodne rozwiązanie typu sandbox, będziesz potrzebować rozwiązania, które będzie oferować:

  • Dopuszczalne limity szybkości: Jeśli nie możesz przesłać wielu plików do piaskownicy, Twoje możliwości wykrywania i analizy również będą ograniczone.
  • Wydajne filtrowanie wstępne: Filtrowanie wstępne to ważna funkcja, jeśli zależy Ci na szybkich werdyktach i niezawodnej selekcji alertów.
  • Jakościowe silniki wykrywania zagrożeń: Najlepsze sandboxy wykorzystują zaawansowane technologie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem do wykrywania zagrożeń.
  • Dogłębne i istotne raportowanie: Piaskownica jest przydatna tylko wtedy, gdy można uzyskać przydatne informacje na temat zachowania złośliwego oprogramowania i IoC.
  • Łatwość integracji: Niezależnie od tego, czy przesyłasz pliki za pośrednictwem interfejsu API, czy interfejsu użytkownika, dobre sandboxy są łatwe do zintegrowania.
  • Równowagę między czasem wykonania, jakością werdyktu i szczegółowością raportu: Dobra piaskownica może dostosować czas wykonania do różnych przypadków użycia, uruchamiając tyle, ile jest potrzebne do szybkiego werdyktu lub pozwalając, aby plik działał dłużej, aby uzyskać szczegółowe analizy kryminalistyczne.

Jak korzystać ze środowiska sandboxu?

Sposób, w jaki będziesz korzystać z sandboxu, zależy w dużej mierze od wybranego dostawcy, tego, czy wybierzesz chmurę, czy wersję lokalną, oraz od potencjalnych ataków.

Jeśli chcesz zautomatyzować sandboxing w celu wykrycia złośliwego oprogramowania, najlepszym wyborem będą wywołania API do usługi sandbox. W przypadku analizy ręcznej lepsze są zgłoszenia metodą „przeciągnij i upuść” w przyjaznym dla użytkownika interfejsie. Tak czy inaczej, przesłanie podejrzanego kodu, podejrzanych plików lub adresów URL do testów w piaskownicy jest zwykle proste.

Na przykład Bitdefender umożliwia użytkownikom dostęp do usługi piaskownicy poprzez API lub platformę IntelliZone. Tam możesz przesłać adresy URL i pliki do piaskownicy.

Po zakończeniu analizy raporty można pobrać w czytelnym formacie:

IntelliZone centralizuje całą zaawansowaną analizę zagrożeń Bitdefender w jednym panelu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i wypróbować go bezpłatnie, zapoznaj się z naszym portfolio dotyczącym analizy zagrożeń.

Jak Bitdefender Sandbox może pomóc Twojej firmie?

Technologia sandboxingu Bitdefender oferuje najlepszą w swojej klasie ochronę przed naruszeniami, utratą danych i wszystkimi kosztami związanymi z cyberatakami. Jest to wysoce skalowalne, wydajne i izolowane środowisko umożliwiające dogłębną analizę każdego podejrzanego pliku lub adresu URL.

Silnik Bitdefender do wykrywania złośliwego oprogramowania stale znajduje się w czołówce niezależnych testów branżowych. Wskaźnik wykrywalności wynoszący ponad 99,9% w testach przeprowadzanych przez niezależny instytut badawczy AV-Test, utrzymuje się we wszystkich systemach operacyjnych.

Piaskownica Bitdefender posiada również innowacyjny system filtrowania wstępnego.

Ten filtr wstępny w chmurze jest przydatny do zmniejszania liczby zdetonowanych plików, łatwiejszej selekcji alertów i uzyskiwania szybkich werdyktów.

Jeśli plik zostanie wysłany do sandboxu, użytkownicy mogą spodziewać się kompleksowego raportu analitycznego w ciągu kilku minut. Skanowanie i detonacja są całkowicie przenoszone do chmury, dzięki czemu zasoby systemowe klienta są zwolnione.

Unikalną zaletą piaskownicy Bitdefender jest to, że czas wykonania jest dynamiczny i zależy od zachowania pliku. Gwarantuje to najlepszą równowagę pomiędzy szybkim werdyktem a odpowiednią detonacją.

Raport Bitdefender Sandbox zawiera wiele przydatnych danych, takich jak ogólne informacje o aktorze zagrażającym:

Szczegółowy opis zachowania pliku:

I wiele innych podsumowań, takich jak lista zmian systemowych, odniesienia do frameworka MITRE ATT&CK, a nawet rozkład geograficzny aktywności sieciowej pliku:

Raporty zawierają także zrzuty ekranu przedstawiające działanie szkodliwego pliku, szczegółowe IoC oraz wykresy przedstawiające jego zachowanie:

Raporty te są dostarczane w ramach solidnej usługi z łatwą integracją API, wysoką skalowalnością, dopuszczalnymi limitami szybkości i dostosowanymi opcjami prywatności.

To kompletny pakiet, który pomaga zespołom ds. bezpieczeństwa chronić dowolny system operacyjny przed współczesnymi zagrożeniami. Co więcej, jest to niezwykle cenne narzędzie do wykonywania niezaufanego kodu w izolowanym środowisku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób Bitdefender Sandbox może pomóc Twojej firmie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy