Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostki

Naukowcy twierdzą, że wynaleźli niehakowalny procesor

Jakub T.

4 czerwca 2019

Wspierany przez DARPA nowy projekt sprawia, że obecny model sprzętowego zabezpieczenia chipów staje się przestarzały – twierdzą uczeni.

Intrygujący artykuł, opublikowany przez naukowców z Uniwersytetu Michigan, opisuje nową architekturę procesora, zdolną do samoszyfrowania, która może odpierać wszelkie ataki hakerskie.

„Chip, nazwany przez swoich twórców MORPHEUS, blokuje potencjalne ataki, szyfrując własny kod oraz dane. Losowo tasuje klucze szyfrowania 20 razy na sekundę – niewyobrażalnie szybciej, niż reagować by mógł na to ludzki haker i tysiące razy efektywniej od najwydajniejszych sprzętowych technik hakerskich” – czytamy w doniesieniach prasowych.

Profesor Todd Austin, jeden ze współtwórców, porównuje chip do „kostki Rubika, której konfiguracja zmienia się z każdym “mrugnięciem oka”.
“Procesor jest nadal w fazie prototypowej, ale jego twórcy twierdzą, że już skutecznie broni się przed każdym znanym wariantem ataku, usiłującego przejąć kontrolę nad przepływem danych, który jest powszechnie stosowaną techniką hakerską” – wyjaśnia Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe (www.bitdefender.pl) – i dodaje, że “tworzona technologia może być wykorzystana praktycznie przez dowolne urządzenie, w którego skład wchodzi procesor – od laptopów i komputerów stacjonarnych po urządzenia internetu rzeczy, a nawet smartfony”.

„Wszyscy doświadczyliśmy tego, jakie szkody może wyrządzić atak naruszający komputer na naszym biurku” – powiedział Austin. „Ale ataki na komputer w samochodzie, na inteligentny zamek lub nawet na urządzenie wszczepione w ciało pacjenta, mogą narazić użytkowników na jeszcze większe ryzyko”.

Haker uzna, że niemożliwością jest przeciśnięcie się przez jakąkolwiek lukę w zabezpieczeniach, ponieważ zasoby krytyczne programów zmieniają się nieustannie w procesie zwanym „churn” – napisano w artykule.

Mamy zatem do czynienia z dokonywaną randomizacją bitów danych z interwałem 50 milisekundowym, której koszt obliczeniowy wynosi zaledwie 1% – twierdzą autorzy publikacji.

Prof. Austin już naciska na komercjalizację projektu MORPHEUS. Z myślą o tym założył wspólnie ze współpracownicą, Valerią Bertacco, startup, nazwany Agita Labs.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy