Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Netykieta – konsekwencje nieprzestrzegania jej zasad

Julia N

20 czerwca 2023

Czym jest netykieta i jakie są jej podstawowe zasady wyjaśniono w poprzednim artykule. Niniejszy zapozna Czytelnika z konsekwencjami niestosowania cyfrowej etykiety, podpowie również, jak się zachować wobec internautów, którzy są z nią na bakier.

cappuccino z ładnym wzorem z pianki po prawej stronie kawałka laptopa

Netykieta – dlaczego warto ją stosować i co począć, gdy inni tego nie robią

Jeśli chcemy zyskać szacunek i sympatię, powinniśmy zacząć od siebie, a konkretnie od przyjrzenia się, w jaki sposób traktujemy innych internautów i wirtualną przestrzeń, którą z nimi dzielimy.

Przestrzeganie netykiety pozytywnie wpłynie na nasz cyfrowy wizerunek, pomoże w zyskaniu nowych przyjaciół, z pewnością zaś pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji złego zachowania w sieci.

Konsekwencje nieprzestrzegania netykiety

Chociaż niektórym niefrasobliwym internautom może się wydawać, że zasady netykiety są jedynie niewiele wnoszącym (a kłopotliwym) dodatkiem do ich wirtualnych działań, warto wprowadzić je w życie. Bowiem nieprzestrzeganie cyfrowej etykiety może spowodować różne negatywne konsekwencje zarówno dla niesubordynowanej jednostki, jak i dla innych użytkowników.

Poniżej kilka możliwych następstw niestosowania reguł netykiety.

Nadszarpnięta reputacja

Nieodpowiednie zachowanie online, takie jak ataki personalne, wulgarne komentarze, agresja, hejt i udostępnianie nieodpowiednich treści, może negatywnie wpłynąć na reputację. Utrata szacunku i zaufania innych czasem oznacza pogorszenie relacji osobistych czy zawodowych.

Problemy z prawem

Niektóre działania w sieci mogą naruszać prawo, np. szkalowanie, rozpowszechnianie fałszywych informacji czy plagiat. Złapani na nielegalnych czynnościach możemy ponieść odpowiedzialność prawną i zostać ukarani.

Wykluczenie społeczne

Nieodpowiednie zachowanie w Internecie niekiedy prowadzi do wykluczenia społecznego. Nieprzestrzegający netykiety internauta może stać się w danej cyfrowej społeczności personą non grata – unikaną, ignorowaną, wykluczaną z grup czy wydarzeń online.

Ograniczenia dostępu

Administratorzy platform internetowych lub forów w przypadku poważnego naruszenia zasad mogą wobec łamiącego je użytkownika nałożyć ograniczenia, np. zablokować możliwość komentowania czy nawet zawiesić konto.

Zamiana ról

Przemoc rodzi przemoc. Pisząc obraźliwie pod czyimś adresem w Internecie, narażamy się na odwet. Nigdy nie mamy pewności, kto jest “po drugiej stronie”. Może się okazać, że ofiara naszego hejtu niebawem stanie się naszym bezwzględnym oprawcą. Stalking, zastraszanie i inne rodzaje cyberprzemocy to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa emocjonalnego i zdrowia psychicznego osoby doświadczającej agresji w sieci.

Kiedy spotkamy nieprzyjaciela netykiety

Dobrze jest znać pojęcie etykiety cyfrowej i stosować w praktyce jej zasady. Być świadomym możliwych konsekwencji ich nieprzestrzegania oraz potencjalnych zysków płynących z włączenia tych elementarnych reguł do swego internetowego bycia.

Co jednak powinniśmy zrobić, gdy napotkamy na swej drodze osobę będącą na bakier z podstawowymi zasadami netykiety? Oto kilka wskazówek.

Zimna krew

Przede wszystkim starajmy się nie odpowiadać w sposób agresywny lub wulgarny na niestosowne komentarze pod naszym adresem. Wzajemne atakowanie się nie poprawi sytuacji, a tylko zaostrzy konflikt.

Konstruktywna odpowiedź lub pozytywne ucięcie

Udzielmy uprzejmej, konstruktywnej odpowiedzi. Nie dajmy się wciągnąć w niemądrą dyskusję trollom internetowym czy hejterom. Wytrąćmy im oręż z ręki krótkim (lecz pozytywnym) ucięciem w rodzaju „Jestem odmiennego zdania, ale szanuję Twoje. Miłego dnia!”

Ignorowanie lub blokowanie

Ignorowanie agresora może sprawić, że straci on zainteresowanie dalszą interakcją. Jeśli to nie przyniesie spodziewanego efektu, zablokujmy kontakt w serwisie internetowym.

Zawiadomienie moderatorów lub administracji

Możemy także powiadomić o naruszeniach netykiety podmioty moderujące z prośbą o interwencję.

Zgłoszenie problemu instytucjom

Jeśli mamy do czynienia z poważną sytuacją, np. stalkingiem lub inną formą cyberprzemocy, skontaktujmy się bezpośrednio z odpowiednimi służbami – lokalną policją lub instytucjami zajmującymi się cyberprzestępczością, np. CBZC.

Netykieta – wspólna sprawa

Mimo że zazwyczaj siedzimy przed ekranem (komputera, tabletu, smartfonu) w pojedynkę i nie widzimy ani nie słyszymy innych internautów, musimy zdawać sobie sprawę, że Internet nigdy nie świeci pustkami. W każdej sekundzie korzystają z niego miliony użytkowników z różnych zakątków świata.

Dzielimy wirtualną przestrzeń podobnie jak Ziemię. Każdy Ziemianin na prawo mieszkać na „błękitnej planecie”. Ma również moralny obowiązek o nią dbać – nie zatruwać, nie śmiecić, nie niszczyć i umożliwić spokojne życie innym stworzeniom, które ją zamieszkują.

Internet – nasza wspólna cyfrowa planeta – wymaga podobnej troski. Cieszmy się jego zasobami i pozwólmy na to pozostałym internautom. Dawajmy swoją postawą dobry przykład innym – przestrzegajmy netykiety. A świat (nie tylko ten wirtualny) będzie lepszy i piękniejszy!


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy