Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Pulpit zdalny – cyfrowe zagrożenia i obrona przed nimi

Julia N

7 lipca 2023

Z poprzedniego tekstu Czytelnik dowiedział się, co to jest pulpit zdalny, jak działa i do czego może się przydać różnym grupom użytkowników. W niniejszym zostaną przedstawione główne cyberzagrożenia związane z tą technologią oraz sposoby obrony przed nimi.

ramię mężczyzny pieszczące brzuch ładnego kota, kawałek otwartego laptopa

Potencjalne niebezpieczeństwa związane z pulpitem zdalnym

Korzystanie z pulpitu zdalnego posiada wiele zalet, lecz jednocześnie może narażać użytkowników na różnego rodzaju zagrożenia.

Ataki hakerskie

Osoby trzecie mogą próbować naruszyć prywatność połączenia poprzez nieautoryzowany dostęp do pulpitu zdalnego, wykorzystując ataki słownikowe lub brute force polegające na wielokrotnym próbowaniu różnych kombinacji znaków w celu odkrycia prawidłowego hasła. Jeśli hasło użytkownika pulpitu zdalnego jest słabe lub łatwe do odgadnięcia, atakujący mogą uzyskać nieautoryzowany dostęp do konta i danych.

Podsłuchiwanie transmisji

Przesyłanie danych między komputerem lokalnym a zdalnym odbywa się przez sieć, co sprawia, że istnieje ryzyko przechwycenia połączenia, a tym samym danych logowania lub innych informacji.

Spoofing

Hakerzy mogą próbować podszywać się pod zdalne połączenia pulpitu w celu wyłudzenia poufnych informacji lub uzyskania nieautoryzowanego dostępu – tworzyć fałszywe strony logowania lub udawać zaufane osoby.

Oszustwa

Powszechne stają się różnego rodzaju oszustwa związane z programami używanymi do pulpitów zdalnych. Cyberprzestępcy za pośrednictwem e-maila lub połączenia telefonicznego kontaktują się z potencjalną ofiarą, skłaniając ją pod rozmaitymi pozorami do zainstalowania oprogramowania typu AnyDesk i zezwolenia na zdalne przechwycenie jej pulpitu. Często haczykiem są rzekome problemy techniczne wymagające rozwiązania lub atrakcyjna oferta finansowa, np. inwestycja w kryptowaluty.

Obrona przed zagrożeniami związanymi z pulpitem zdalnym

Aby uniknąć phishingu i innych cybernetycznych niebezpieczeństw dotykających niekiedy użytkowników pulpitu zdalnego, należy zachować szczególną ostrożność. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z pulpitu zdalnego:

Czujność i zdrowy rozsądek

Bądźmy ostrożni wobec nieznanych osób, które kontaktują się z nami w celu udzielenia pomocy technicznej lub proponują wyjątkowo dobrą inwestycję. Upewnijmy się, że rozmawiamy z wiarygodną osobą, dzwoniąc do instytucji, którą rzekomo reprezentuje lub w inny sposób sprawdzając jej tożsamość. Nie dajmy się zwieść! Nigdy nie udzielajmy zdalnego dostępu do swojego komputera ludziom niegodnym zaufania lub takim, których nie znamy.

Zabezpieczony komputer

Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego komputera skutecznym rozwiązaniem antywirusowym zaopatrzonym w zaporę sieciową, takim jak Bitdefender Internet Security, które bezkonkurencyjnie chroni urządzenia z systemem Windows przed wszystkimi wirusami i oprogramowaniem ransomware. Dodatkowo posiada m.in. kontrolę rodzicielską oraz zabezpieczenie kamery i mikrofonu przed podsłuchem.

Silne hasło i dwuskładnikowe uwierzytelnienie

Ustawmy trudne do odgadnięcia, unikalne hasło pozwalające bezpiecznie zalogować się do konta pulpitu zdalnego. Włączmy także dwuskładnikową autoryzację, jeśli taka opcja jest dostępna.

Korzystanie z zaufanych sieci

Unikajmy korzystania z publicznych lub nieznanych sieci Wi-Fi, które mogą być narażone na ataki. Wybierajmy zaufane sieci zabezpieczone hasłem. Jeśli musimy użyć publicznego hotspotu, koniecznie łączmy się z Internetem za pośrednictwem VPN.

Częste aktualizacje

Regularnie aktualizujmy oprogramowanie pulpitu zdalnego (a także system operacyjny, przeglądarkę internetową, antywirus i inne kluczowe programy). Aktualizacje zawierają poprawki bezpieczeństwa, które pomagają chronić przed znanymi zagrożeniami.

Zaufane oprogramowanie i monitorowanie aktywności

Korzystajmy z oficjalnej wersji programu do używania pulpitu zdalnego lub aplikacji udostępnionej przez renomowanego dostawcę. Regularnie sprawdzajmy logi swojego konta w celu wykrycia nieprawidłowości lub podejrzanej aktywności. Niezwłocznie zgłaszajmy wszelkie niecodzienne działania.

Poprawne zamykanie sesji

Po zakończeniu pracy ze zdalnym pulpitem pamiętajmy o zamknięciu sesji i wylogowaniu się z konta. Nie wolno pozostawiać otwartej sesji – szczególnie na publicznie dostępnych komputerach.

Pulpit zdalny jest jednym z dobrodziejstw współczesnej techniki. Korzystajmy z Internetu i innych wynalazków XXI wieku, zachowując rozwagę, a także stosując kluczowe zasady bezpiecznego przebywania w sieci. Wówczas zmniejszymy cyfrowe ryzyko do minimum.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy