„Szpieg, który mnie kochał”
Szpiegowanie telefonu partnera, żony czy kochanka nie jest niczym trudnym. Internet oferuje wiele aplikacji stworzonych do tego celu – płatnych i darmowych.
Korzystając z niektórych programów, nie trzeba nawet brać do ręki komórki, którą pragnie się obserwować. Wystarczy założyć konto, wypełnić formularz, pobrać aplikację śledzącą na swoje urządzenie mobilne, by mieć wgląd we wszystkie wiadomości, połączenia przychodzące i wychodzące, listę kontaktów inwigilowanego „obiektu” oraz jego aktywność w Internecie. A to nie wszystko – aplikacja szpiegowska często pokazuje także aktualną lokalizację podglądanego użytkownika, a nawet (dzięki keyloggerom) rejestruje naciskane przez niego klawisze!
Czy szpiegowanie telefonu jest legalne?
Artykuł 267. kodeksu karnego głosi:
Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, (…) podłączając się do sieci telekomunikacyjnej (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do (…) systemu informatycznego (…) lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
Szpiegowanie telefonu jest zgodne z prawem jedynie wówczas, gdy uprzedzimy o tym zamiarze osobę, którą chcemy monitorować, np. naszego pracownika korzystającego ze służbowej komórki.
A co w przypadku szpiegowania telefonów własnych małoletnich dzieci? Gdzie kończy się kontrola rodzicielska, a zaczyna inwigilacja? Trzydzieści trzy lata temu weszła w życie „Konwencja o prawach dziecka” gwarantująca wszystkim niedorosłym ludziom m.in. prawo do prywatności i tajemnicy korespondencji. Dlatego nie powinniśmy (fizycznie ani zdalnie) podsłuchiwać rozmów, czytać SMS-ów, ingerować w osobiste sprawy naszych latorośli, o ile nie zachodzi poważna obawa o ich zdrowie lub życie.
Szpiegowanie telefonu – jak można je wykryć?
Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że problem inwigilacji smartfonu nas nie dotyczy, bo przecież ukochana osoba ufa nam bezgranicznie, a my nie dajemy jej najmniejszych powodów do jakichkolwiek podejrzeń, nie powinniśmy tracić czujności. Wszak śledzić nas mogą nie tylko bliscy, ale i nieznajomi – np. hakerzy próbujący uzyskać nasze dane do logowania.
Jak więc można wykryć szpiegowanie telefonu?
Sprawdzenie listy aplikacji
Jeśli wśród aplikacji w smartfonie lub iPhonie znajduje się taka, której instalowania sobie nie przypominamy, może to być znak, że mamy do czynienia z oprogramowaniem szpiegującym. Nawet jeżeli nic podejrzanego nie znajdziemy, nie cieszmy się za wcześnie, bowiem spyware ma zdolność podszywania się pod inne aplikacje.
Weryfikacja ustawień
W sekcji smartfonu poświęconej bezpieczeństwu sprawdźmy, czy nasze urządzenie nie ufa nieznanym źródłom. Jeśli ustawiono zezwolenie na pobieranie i instalację aplikacji spoza oficjalnego sklepu, może to oznaczać, że smartfon został zainfekowany.
Sprawdzenie menedżera plików
Innym sposobem, by się przekonać, czy dotyczy nas szpiegowanie telefonu jest przejrzenie menedżera plików. Odkrycie wśród plików instalacyjnych z rozszerzeniem .apk (w smartfonach z Androidem) lub .ipa (w przypadku systemu operacyjnego iOS) innych plików powinno wzbudzić nasze podejrzenia.
Wnikliwa obserwacja
Dziwne symptomy podczas korzystania z urządzenia, takie jak wolniejsze działanie, zmiany w ustawieniach, pojawienie się nieznanych ikon, niespodziewane restarty lub inne, mogą świadczyć o zainfekowaniu złośliwym oprogramowaniem, np. spyware.
Jeżeli mamy pewność, że nasz telefon jest szpiegowany, zresetujmy go do ustawień fabrycznych. Pamiętajmy także o zmianie wszystkich swoich haseł i PIN-ów.
Jak zapobiec szpiegowaniu telefonu?
Prewencja to podstawa. Zabezpieczmy urządzenie mobilne skutecznym antywirusem, który ustrzeże je przed najbardziej zaawansowanymi cybernetycznymi zagrożeniami, w tym przed oprogramowaniem szpiegującym. Zespół Bitdefender poleca renomowane rozwiązania antywirusowe stworzone z myślą o telefonach z Androidem oraz iOS.
Warto też zadbać o regularne aktualizacje systemów operacyjnych, stronić od publicznych sieci WI-FI, a także chronić swój telefon „fizycznie” – przede wszystkim ustalić silny kod PIN odblokowujący telefon i ukryć powiadomienia wyświetlające się niekiedy na ekranie blokady.
Mimo że szpiegowanie telefonu jest nieetyczne i nielegalne, niektórzy nadal parają się tym niecnym procederem. Zróbmy zatem wszystko, by nie stać się ofiarą czyjejś podłej inwigilacji.
Więcej o spyware tutaj.