Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Zasady adaptacyjnego cyberbezpieczeństwa w dynamicznym krajobrazie zagrożeń

Piotr R

7 lutego 2024

W miarę jak krajobrazy cyfrowe zmieniają się i rozszerzają, wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem stają się coraz większe. Połączenie postępu cyfrowego, praca hybrydowa i przejście na operacje w chmurze nie tylko poszerzają horyzonty zagrożeń, ale także narażają je na zwiększone ryzyko destrukcyjnych ataków. Podążając za tymi zmianami, cyberprzestępcy rezygnują ze starych schematów na rzecz bardziej dopracowanych metod, omijając wiele ustalonych protokołów bezpieczeństwa. Przeciwnicy ci umiejętnie wplatają obecnie złośliwe wysiłki w ewoluujący splot kanałów komunikacyjnych, wykorzystując słabe punkty coraz bardziej odsłoniętych obszarów cyfrowych.

Ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa

Phishing – największe zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa

Phishing to obecnie najpopularniejszy wektor ataków, w którym wykorzystuje się największą lukę w zabezpieczeniach organizacji — użytkowników — w celu dokonania początkowego naruszenia urządzenia końcowego, aplikacji internetowej lub platformy oprogramowania jako usługi (SaaS). Na podwalinach poprzednich kampanii powstają nowe zagrożenia, próbując nakłonić ludzi do kliknięcia złośliwych łączy w wiadomościach e-mail lub wiadomościach w aplikacji, próbując w ten sposób zakłócić działalność biznesową. Stamtąd mogą swobodnie rozprzestrzeniać się w sieci w poszukiwaniu bardziej kuszących celów. W miarę ewolucji technik cyberbezpieczeństwa zespoły ds. bezpieczeństwa znajdują się w pozycji reaktywnej, stale dostosowując się, aby być na bieżąco z podmiotami zagrażającymi. Ta dynamika tworzy nieustanny cykl, w którym strategie obronne są stale aktualizowane, aby dopasować się do stale rozwijającej się taktyki tych przeciwników.

Oczywiste jest, że potrzebna jest nowa strategia cyberbezpieczeństwa — podejście, które wypełni lukę i zapewni zespołom ds. bezpieczeństwa elastyczność niezbędną do reagowania oraz zmiany sytuacji w czasie rzeczywistym, aby mogły szybko i skutecznie reagować na współczesne, coraz bardziej wyrafinowane zagrożenia, przy minimalnym wpływie na działalność biznesową.

Ograniczenia konwencjonalnych podejść do cyberbezpieczeństwa

Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa z przeszłości powstały w minionej epoce cyfrowej i przetrwały w krajobrazie, który od tego czasu radykalnie ewoluował. Konwencjonalne podejście działa w oparciu o reguły i reagowanie, wykorzystujące znane sygnatury zagrożeń do wykrywania nieprawidłowego zachowania. Analitycy bezpieczeństwa muszą następnie ręcznie analizować góry alertów — w większości fałszywych alarmów — aby określić, co rzeczywiście jest niebezpieczne i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Często skutkuje to ogromnym zmęczeniem i szybkim wypaleniem ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa.

Pracownicy stosujący konwencjonalne podejście do cyberbezpieczeństwa stają się przytłoczeni, nie są w stanie nadążyć z ręcznym wertowaniem alarmów. Stan ten powoduje, że zabezpieczenia ulegają pogorszeniu, co ułatwia przedsiębiorczym przestępcom znalezienie większej liczby luk w rosnącej powierzchni zagrożeń — tworząc niekończący się efekt kuli śnieżnej.

Wdrażanie adaptacyjnej strategii cyberbezpieczeństwa

Adaptacyjne cyberbezpieczeństwo automatycznie monitoruje rosnące powierzchnie ataków, aby rozpoznawać zagrożenia, dostosowywać się w czasie rzeczywistym i dostarczać praktycznych zaleceń dotyczących szybkiego, skutecznego oraz niezakłócającego działania zaradczego. To nowe, proaktywne oraz zapobiegawcze podejście można wdrożyć, a także zarządzać nim centralnie za pomocą rozwiązania do wykrywania i reagowania w sieci (NDR) lub eXtended do wykrywania i reagowania (XDR), za pośrednictwem centrum operacji bezpieczeństwa (SOC) lub od zarządzanego dostawcy usług XDR.

Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, upewnij się, że obejmuje on wszystkie trzy warstwy cyberbezpieczeństwa: zapobieganie, ochronę i reagowanie.

1. Zapobieganie

Każda strategia zapobiegania musi zaczynać się od edukacji. Użytkownicy stanowią najsłabsze ogniwo każdej organizacji, dlatego warto przeprowadzać regularne szkolenia na temat utrzymywania dobrej higieny cybernetycznej. Upewnij się, że pracownicy wiedzą, co stanowi ryzykowne zachowanie i jak ich pozornie niegroźnie kliknięcia mogą wpłynąć na działalność biznesową całej firmy. Z punktu widzenia zespołu ds. bezpieczeństwa wydajność na dużą skalę ma kluczowe znaczenie. Automatyzacja podstawowych zadań zapobiegawczych, takich jak ocena ryzyka, znacznie pomaga zapobiegać zmęczeniu alertami i wypaleniu analityków bezpieczeństwa. Ważne jest również skupienie się na zagrożeniach lub lukach, które mają wpływ na konkretną organizację lub branżę. Narzędzie do zapobiegania utraty danych (DLP), które zostało zaprogramowane do wykrywania danych dotyczących osobistej opieki zdrowotnej, nie jest zbyt przydatne dla sprzedawcy detalicznego, ale narzędzie identyfikujące informacje o karcie kredytowej lub innych informacjach o karcie płatniczej (PCI) już tak.

2. Ochrona

Skuteczna ochrona opiera się na odpowiednio dobranej strategii zapobiegania poprzez utrzymanie higieny cyberbezpieczeństwa i odporności cybernetycznej. Narzędzia takie jak ochrona przed złośliwym oprogramowaniem oraz zabezpieczenia poczty e-mail chronią urządzenia, serwery i inne punkty końcowe przed złośliwymi zagrożeniami. Upewnij się tylko, że Twoje narzędzia nie są rozwiązaniami heurystycznymi lub opartymi na sygnaturach, biorąc pod uwagę ograniczenia, jakie te rozwiązania mają przed dzisiejszymi wysoce adaptacyjnymi zagrożeniami. Zamiast tego wykorzystuj sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe (AI/ML) do wykrywania anomalii, aby identyfikować oraz powstrzymywać próby naruszeń. Duże modele językowe (LLM) można również wykorzystać do przyspieszenia szkolenia modeli w kontekście specyficznym dla branży lub organizacji.

3. Odpowiedź

Wszystkie dostępne na świecie środki zapobiegawcze i ochronne nie na wiele się zdadzą bez praktycznych spostrzeżeń, które pozwolą na rozwiązanie problemu i szybkie przywrócenie działania systemu w razie ataku. Dobra strategia dotycząca reagowania pomaga zidentyfikować i skorelować zachowania wokół rozszerzających się obszarów ataku, zapewniając cenny kontekst, którego analitycy bezpieczeństwa mogą użyć, aby powstrzymać atak, złagodzić jego skutki i zapobiec jego wystąpieniu w przyszłości. Ponownie kluczowa jest automatyzacja. Rozwiązanie, które automatycznie rozwiązuje problemy lub zapewnia możliwość natychmiastowego działania, lepiej nadaje się do skracania czasu rozwiązywania problemów i łagodzenia skutków biznesowych.

Adaptacyjne cyberbezpieczeństwo – podsumowanie

Dzisiejsze zagrożenia stale ewoluują w sposób pozwalający im ominąć tradycyjne rozwiązania bezpieczeństwa. Duże organizacje potrzebują adaptacyjnej strategii cyberbezpieczeństwa, która pomoże im identyfikować coraz bardziej wyrafinowane ataki i techniki oraz jak najszybciej rozwiązywać problemy, aby złagodzić wpływ na działalność biznesową. Wystarczy sprawić, że stosowana technologia bezpieczeństwa zapewni możliwości zapobiegania, ochrony i reagowania, co jest niezbędne do uruchomienia spójnej strategii ograniczania ryzyka cybernetycznego.

Aby skutecznie zwalczać te pojawiające się zagrożenia, organizacje muszą priorytetowo traktować podejście wielowarstwowe. Obejmuje to rygorystyczną edukację użytkowników w celu poprawy zapobiegania, wykorzystywanie zaawansowanych narzędzi do ochrony, które wykraczają poza rozwiązania heurystyczne lub oparte na sygnaturach, a także wykorzystywanie technologii AI/ML do wykrywania anomalii. Strategie reagowania powinny być elastyczne i zautomatyzowane, zapewniając szybkie działanie w celu rozwiązania problemów i zminimalizowania przestojów operacyjnych.

Podsumowując, kluczem do solidnej obrony przed cyberbezpieczeństwem są jej zdolności adaptacyjne i kompleksowość. Integrując edukację, zaawansowane technologie wykrywania i mechanizmy automatycznego reagowania, firmy mogą stworzyć odporną tarczę przed stale zmieniającym się krajobrazem cyberzagrożeń. To nie tylko zabezpiecza ich zasoby cyfrowe, ale także zapewnia ciągłość i stabilność ich operacji.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swoją firmę za pomocą rozwiązania Bitdefender XDR, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy