W tym artykule dowiesz się w jaki sposób korzystać z Chrome Password Manager. Poznasz też zagrożenia, które niesie korzystanie z tego rodzaju łatwo dostępnych dla użytkownika rozwiązań.
Czym jest Chrome Password Manager
Chrome Password Manager jest aplikacją wbudowaną w przeglądarkę Google Chrome, która umożliwia użytkownikom komputera zapisywanie haseł do logowania w jednym miejscu. Później są one łatwo dostępne w trakcie korzystania z Internetu. Nie ma potrzeby pamiętania wszystkich haseł.
Jakie są wady korzystania z menedżera haseł wbudowanego w przeglądarkę
Chrome password manager oczywiście ma wiele zalet. Wszystkie hasła do serwisów Internetowych są łatwo dostępne z jednego miejsca. Można tworzyć wszędzie inne hasła i nie ma potrzeby ich pamiętania, ponieważ zostaną zapisane i będą dostępne w każdej chwili.
Jeśli już musisz korzystać z Chrome Password Manager pamiętaj, aby stosować się do podstaw bezpieczeństwa i nie używać swojego konta Google w na urządzeniach obsługiwanych przez wiele osób.
Zbyt łatwy dostęp do haseł
Nie zapominaj, że Google Password Manager jest powiązany z Twoim kontem Google. Oznacza to, że nawet, gdy korzystasz z haseł tylko na jednym komputerze, są one dostępne na wszystkich urządzeniach powiązanych z kontem. Jeśli stracisz telefon np. na skutek kradzieży, złodziej, który odblokuje ekran, będzie miał do nich dostęp. Telefon zwykle jest cały czas zalogowany i powiązany z kontem Google.
Duża ilość usług w jednym miejscu
Pamiętaj, aby jak najmocniej chronić swój dostęp do konta Google. Silne i długie hasło nie jest wystarczające. Korzystaj z sugestii i skonfiguruj podwójne uwierzytelnienie. Konto Google to nie tylko email i menedżer haseł. Tracąc do niego dostęp w tym samym czasie tracisz możliwość korzystania z ogromnej ilości usług.
Wspólne konto Windows
Pod żadnym pozorem nie loguj się do swojego konta Google na urządzeniach, z których może korzystać ktoś oprócz Ciebie. Jeśli zapomnisz się wylogować ktoś inny będzie miał dostęp do Twoich prywatnych danych. Google bardzo mocno sugeruje zapamiętywanie urządzeń jako zaufanych oraz pamiętanie logowania. Nie jest to bezpieczna praktyka.
Logowanie automatyczne
Google Password Manager dla Twojej wygody posiada opcję automatycznego logowania. Koniecznie ją wyłącz. Ze względów bezpieczeństwa używaj swojego loginu i hasła tylko gdy to jest konieczne. Zmniejszysz w ten sposób szansę na przechwycenie konta.
Czym zastąpić Chrome Password Manager
Najlepiej jest korzystać z menedżera haseł, który skupia swoją funkcjonalność na najważniejszej rzeczy. Jest nią bezpieczeństwo Twoich haseł. Unikaj rozwiązań, które oferują całą masę usług podpiętych pod jedno konto.
Upewnij się, że jest to usługa zewnętrzna, która przechowuje hasła w sposób zaszyfrowany. Umożliwia w łatwy sposób eksport danych i daje możliwość wykonywania backupów. Jeśli zależy Ci też na multiplatformowości może zainteresować Cię produkt Bitdefender Password Manager.
W ten sposób nadal będziesz mógł korzystać z usług Google ale rozdzielisz swoje hasła od dostępu poczty email, która zazwyczaj umożliwia też ich zresetowanie.