Świetne oceny AV-Comparatives dla Bitdefender Mobile Security
Piotr R
30 czerwca 2023
Bitdefender Mobile Security for Android uzyskał wyśmienite oceny w ostatnim teście przeprowadzonym przez niezależny instytut badawczy AV-Comparatives. Bitdefender uzyskał 100% skuteczność w wykrywaniu cyberzagrożeń i nie wygenerował ani jednego fałszywego alarmu. W dalszej części tego artykułu przedstawimy szczegóły testu i ogólne wnioski związane z jego przebiegiem i wynikami.
Szczegółowe testy AV-Comparatives
W tegorocznych testach systemów antywirusowych przeznaczonych na urządzenia mobilne AV-Comparatives sprawdził dziewięć rozwiązań, m.in. Bitdefender Mobile Security, ESET, Kaspersky i Avast.
Produkty zabezpieczające urządzenia mobilne mają przede wszystkim na celu ochronę użytkowników mobilnych i ich urządzeń przed zagrożeniami, takimi jak złośliwe aplikacje, phishing, fałszywe wiadomości e-mail i inne szkodliwe łącza. Najnowsze wersje Androida są wyposażone w podstawowe funkcje bezpieczeństwa. Na przykład Play Protect, wbudowany skaner złośliwego oprogramowania Google, skanuje aplikacje podczas instalacji z Google Play lub źródeł zewnętrznych i regularnie sprawdza urządzenie pod kątem zagrożeń. Interfejs API bezpiecznego przeglądania pomaga chronić przed złośliwym oprogramowaniem i linkami phishingowymi podczas surfowania po Internecie za pomocą przeglądarki Google Chrome. Funkcje zabezpieczające przed kradzieżą, takie jak blokowanie, lokalizowanie, alarmowanie i czyszczenie pamięci masowej, są dostępne za pośrednictwem usługi Znajdź moje urządzenie Google, która umożliwia użytkownikom znajdowanie zagubionych lub skradzionych telefonów i uniemożliwianie dostępu do przechowywanych na nich danych osobowych.
Najnowsze wersje Androida udostępniają także kilka funkcji kontroli aplikacji, które umożliwiają użytkownikom przeglądanie i modyfikowanie ustawień prywatności (takich jak niebezpieczne/specjalne uprawnienia i powiadomienia) oraz wykorzystania (takich jak mobilna transmisja danych, zużycie baterii i miejsce na dysku) poszczególnych aplikacji.
Należy pamiętać, że nie wszystkie funkcje zabezpieczeń Google są dostępne dla wszystkich użytkowników ze względu na ograniczenia dotyczące niektórych wersji Androida, systemów operacyjnych opartych na Androidzie i lokalizacji geograficznych. AV-Comparatives w swym raporcie omówił także aktualne zagrożenia, na jakie narażeni są użytkownicy smartfonów, oraz przedstawił zalecenia dotyczące poprawy ochrony. Ponadto zapewnił krótki przegląd typowych funkcji zabezpieczeń w aplikacjach zabezpieczających na Androida. Główna część raportu zawiera także produkty zabezpieczające, wraz z wynikami testów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, testami zużycia baterii i szczegółowymi recenzjami produktów. Dlatego zachęcamy do przeczytania całego raportu, który znajduje się na stronie AV-Comparatives.
Wyśmienite wyniki Bitdefender
Bitdefender Mobile Security for Android to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i prywatność urządzeń mobilnych. Domyślnie włączony tryb Autopilota automatycznie zajmuje się w imieniu użytkownika kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i prywatnością. Dodatkowe komponenty, takie jak zabezpieczenie przed kradzieżą, bezpieczne przeglądanie, blokada aplikacji, sprawdzanie wycieków danych, VPN z ograniczeniem danych, zabezpieczenia Wi-Fi i ochrona przed oszustwami (w tym SMS-y i wiadomości błyskawiczne) zapewniają użytkownikowi ochronę przed innymi zagrożeniami.
Poniżej zamieszczamy więcej szczegółów, na które zwrócili uwagę testerzy z AV-Comparatives.
Łatwa i intuicyjna obsługa
Otwierając aplikację po raz pierwszy, użytkownik musi wyrazić zgodę na umowę subskrypcji Bitdefender i zalogować się lub utworzyć nowe konto. Następnie aplikacja pomaga użytkownikowi skonfigurować niezbędne funkcje, takie jak skaner złośliwego oprogramowania i ochrona sieci, a także rozpoczyna pierwsze skanowanie urządzenia. Użytkownik może poruszać się po wszystkich funkcjach za pomocą paska menu znajdującego się na dole ekranu.
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem
Po przyznaniu uprawnienia „Dostęp do wszystkich plików” włączana jest ochrona w czasie rzeczywistym z wykrywaniem w chmurze złośliwych aplikacji i plików w pamięci wewnętrznej oraz zewnętrznej. Wykrywanie anomalii aplikacji, a także skanowanie pobierania można aktywować jako dodatkowe ustawienia skanowania.
Oprócz wyniku skanowania wyświetlana jest lista kilku typów złośliwego oprogramowania z krótkim opisem. Skanowanie złośliwego oprogramowania jest dostępne tylko przy aktywnym połączeniu internetowym.
Moduł antykradzieżowy
Bitdefender zawiera skuteczny moduł antykradzieżowy. Jeśli chcesz go włączyć, najpierw należy przyznać niezbędne uprawnienia, w tym uprawnienia administratora urządzenia, a użytkownik zostaje poproszony o wybranie kodu PIN specyficznego dla aplikacji, aby chronić jej ustawienia. Zdalne polecenia Znajdź urządzenie, Zablokuj urządzenie, Odtwórz dźwięk i Czyszczenie, można wysłać z aplikacji Bitdefender Central lub interfejsu internetowego pod adresem central.bitdefender.com. Aby możliwe było użycie polecenia Zablokuj, podczas konfiguracji funkcji antykradzieżowej należy skonfigurować ekran blokady.
Po przyznaniu dostępu do aparatu urządzenia funkcja Snap Photo po cichu robi zdjęcie przednim aparatem, przechowuje je na urządzeniu i przesyła do interfejsu zdalnego sterowania po trzykrotnym wprowadzeniu błędnego kodu PIN.
Z poziomu interfejsu poleceń użytkownik może sprawdzić lokalizację urządzenia i stan zabezpieczeń (wraz z listą zagrożeń wykrytych na urządzeniu) oraz zdalnie rozpocząć skanowanie.
Ochrona sieci i Wi-Fi
Funkcja Ochrony sieci blokuje złośliwe adresy URL i witryny phishingowe w różnych aplikacjach przeglądarek. Bitdefender zawiera również usługę VPN, zapewniającą do 200 MB ruchu danych dziennie przy połączeniu z automatycznie wybranym serwerem. Opcja ostrzegania użytkownika za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z otwartą siecią Wi-Fi, jest domyślnie włączona.
Blokada aplikacji
Komponent App Lock ogranicza dostęp do wybranych aplikacji, blokując je predefiniowanym PIN-em lub wykorzystując dane biometryczne (np. odcisk palca, rozpoznawanie twarzy). W ustawieniach użytkownik może zdecydować, jak często chronione aplikacje mają wymagać kodu i czy mają pozostać odblokowane po podłączeniu do sieci Wi-Fi oznaczonej jako zaufana.
Funkcja losowej klawiatury losuje położenie cyfr na klawiaturze za każdym razem, gdy wyświetlany jest ekran blokady. Jeśli funkcja Snap Photo jest włączona, zdjęcie przednim aparatem zostanie zrobione po trzech nieudanych próbach odblokowania za pomocą kodu PIN.
Ochrona prywatności
Funkcja ochrony prywatności konta pozwala użytkownikowi sprawdzić, czy ich adres e-mail nie został naruszony w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych. Sprawdzany adres e-mail należy wcześniej zweryfikować kodem potwierdzającym. Scam Alert monitoruje przychodzące wiadomości tekstowe i powiadomienia pod kątem niebezpiecznych linków i potencjalnych oszustw. Jeśli włączona jest funkcja Ochrona czatu, uwzględnia to również wiadomości czatu otrzymywane za pośrednictwem niektórych aplikacji społecznościowych.
„Bitdefender Mobile Security zapewnia szeroką gamę narzędzi do monitorowania bezpieczeństwa urządzenia i prywatności użytkowników. W naszym teście wszystkie funkcje antykradzieżowe działały zgodnie z oczekiwaniami” – głosi treść raportu zamieszczonego na stronie AV-Comparatives.
Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z AV-Comparatives docenili niezwykłą skuteczność Bitdefendera, który wykrył wszystkie zagrożenia, które wykorzystano do przeprowadzenia testów. Oprócz tego zwrócono uwagę na to, że Bitdefender ma marginalny (poniżej 3%) wpływ na żywotność i wykorzystanie baterii w smartfonach. Wszystkie te dane wskazują na to, że aktualnie Bitdefender Mobile Security for Android to jeden z najlepszych dostępnych antywirusów na rynku.
Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów dotyczących funkcjonalności Bitdefender Mobile Security for Android, to zapraszamy do odwiedzenia naszej karty katalogowej tego produktu.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.