Czy wirus w telefonie można usunąć?
Dzisiejszy telefon niewiele ma wspólnego z tym, czym był na początku swego istnienia – poza swoją podstawową funkcją oczywiście. Nowoczesne modele komórek przejęły większość zadań, za które niegdyś odpowiadały komputery. Posiadanie smartfonu pozwala na sprawdzenie poczty, rozkładu jazdy lub repertuaru instytucji kultury, oglądanie zdjęć, słuchanie muzyki i wiele innych czynności.
Uniwersalne kieszonkowe urządzenia ze stałym dostępem do Internetu są jednak narażone na podobne zagrożenia co reszta ich „rodziny”. Kiedy odkryjemy w komputerze złośliwe oprogramowanie, z pomocą przychodzi nam program antywirusowy. Czy wirus w telefonie też można usunąć?
Różne wirusy – różne objawy
Najczęstszą przyczyną zainfekowania telefonu z Androidem jest ściągnięcie złośliwego oprogramowania razem z aplikacjami. A tych, nie ukrywajmy, w każdym urządzeniu jest sporo. Z tego powodu poleca się pobieranie ich za pośrednictwem Google Play. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo i w ten sposób może się pojawić w telefonie wirus lub złośliwe oprogramowanie w rodzaju trojana bankowego.
Symptomy zainfekowania naszego urządzenia mogą być rozmaite – w zależności od rodzaju złośliwego oprogramowania, które się do niego wdarło. Malware (w tym wirusy) w telefonie z systemem Android może się objawiać na różne sposoby. Zaniepokoić nas powinny m.in. powtarzające się awarie aplikacji, które wcześniej działały bez zarzutu, większe zużycie danych i szybkie rozładowywanie się baterii. Zdarza się także, że trudno dostrzec jakiekolwiek nieprawidłowości. Poniżej przegląd najpopularniejszych cyberniebezpieczeństw grożących smartfonom.
Spyware – oprogramowanie szpiegujące, które zbiera różne informacje na nasz temat, m.in. dane wrażliwe. Niestety trudno zauważyć, że ktoś ma dostęp do plików, bo spyware udaje legalną aplikację.
Ransomware – złośliwe oprogramowanie szyfrujące i blokujące pliki. Sprawcy często domagają się okupu za ich odblokowanie.
Trojany – instalują się razem z aplikacją. Charakterystycznym objawem zainfekowania może być to, że niektóre aplikacje okresowo (lub na stałe) przestają działać albo telefon się blokuje.
Jak usunąć wirus z telefonu z Androidem?
Jeżeli stwierdziliśmy – lub tylko podejrzewamy – obecność wirusa w telefonie (lub innego złośliwego oprogramowania) mamy do dyspozycji kilka rozwiązań.
Antywirus to podstawa
Przede wszystkim należy zainstalować skuteczny program antywirusowy (np. Bitdefender Mobile Security for Android) i uruchomić pełne skanowanie telefonu. Jeśli zostaną wykryte wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie, otrzymamy stosowne zalecenia celem ich usunięcia.
Akcja deinstalacja
Warto zrobić przegląd aplikacji i usunąć te, które wydają się dziwne lub których instalowania nie pamiętamy. Aby wykonać ten krok, należy wejść do ustawień telefonu, a następnie do sekcji „Aplikacje” lub „Zarządzanie aplikacjami”. Wybrać z listy „podejrzanego” i nacisnąć „Odinstaluj”. Zanim weźmiemy się za te porządki, przełączmy telefon do trybu bezpiecznego lub awaryjnego. Nie będą wtedy działać programy firm trzecich, więc również złośliwe oprogramowanie.
Aktualizacje zawsze aktualne
Zaktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji jest kolejną ważną czynnością, którą powinniśmy wykonać. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które mogą pomóc w zwalczaniu zagrożeń, np. w usuwaniu wirusa.
Reset fabryczny – ostateczna ostateczność
Jeżeli powyższe metody zawiodą, pozostanie nam tylko jedno rozwiązanie – przywrócenie ustawień fabrycznych. Sięgając po ten środek, musimy mieć jednak świadomość, że reset fabryczny spowoduje nie tylko usunięcie wirusa z telefonu, ale również wszystkich zgromadzonych tam danych. Dlatego lepiej zawczasu zrobić kopie zapasowe.
Wraz z postępem szeroko rozumianej techniki i rozwojem branży IT rośnie również liczba cyberzagrożeń, w tym złośliwych oprogramowań (także wirusów) na telefony z Androidem. Bądźmy zapobiegliwi i już dziś chrońmy nasze urządzenia przed atakiem.
Sprawdź również: