Raport z przeglądu i certyfikacji produktów AV-TEST – listopad 2023
Piotr R
21 grudnia 2023
Bitdefender Mobile Security został doceniony przez redakcję instytutu AV-TEST i otrzymał w najnowszych testach maksymalną liczbę punktów (18/18). Co jest dowodem na to, że to jeden z najlepszych produktów, dzięki którym możesz skutecznie zabezpieczyć swój smartfon i tablet. W dalszej części tego artykułu skupimy się na tym, w jaki sposób przebiegały testy i na co zwracali uwagę eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z AV-TEST.
AV-TEST – najnowsze badanie antywirusów na urządzenia mobilne
W listopadzie 2023 r. eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa ocenili 19 produktów zabezpieczających urządzenia mobilne dla Androida, korzystając z ich ustawień domyślnych. Przeprowadzając testy, zawsze korzystano z najnowszej wersji wszystkich produktów. Antywirusy mogły w dowolnym momencie aktualizować się i wysyłać zapytania do usług w chmurze. Testerzy skoncentrowali się na wykrywaniu i użyteczności złośliwego oprogramowania, w tym na wydajności oraz liczbie fałszywych alarmów. Produkty musiały wykazać swoje możliwości, wykorzystując wszystkie komponenty i warstwy zabezpieczeń.
Testy podzielono na trzy główne moduły: ochronę, wydajność i użyteczność (generowanie fałszywych alarmów). Poniżej szczegółowo opiszemy przebieg tych testów i wyniki, jakie osiągnął w nich antywirus Bitdefender.
AV-TEST – ochrona
Wielu użytkowników sieci, zastanawia się, jak dobrze aplikacja zabezpieczająca chroni urządzenia mobilne użytkowników Androida przed realnymi zagrożeniami? Zamiast być poddawane teoretycznej ocenie w symulowanych warunkach testowych, od produktów biorących udział w testach eksperci AV-TEST wymagają, aby odpierały one najnowsze złośliwe oprogramowanie w unikalnym na skalę światową, w pełni zautomatyzowanym systemie testowym Androida. Dlatego wszystkie testy przeprowadzono na najnowszych smartfonach.
Etap 1: Wykrywanie w czasie rzeczywistym najnowszego złośliwego oprogramowania dla Androida
Ataki na urządzenia z Androidem są niezwykle dochodowym zajęciem dla przestępców. W związku z tym liczba nowo opracowanych próbek szkodliwego oprogramowania dla powszechnie używanej klasy urządzeń stale rośnie. Na tym tle test wykrywania w czasie rzeczywistym odtwarza jeden z głównych scenariuszy zagrożeń dla użytkowników Androida: test obejmuje wyłącznie najnowsze złośliwe oprogramowanie, które AV-TEST początkowo wykrył nie później niż w ciągu ostatnich 24 godzin. Zestaw testowy obejmował kilka tysięcy najnowszych szkodliwych aplikacji.
Rutynowa procedura testowa do testowania w czasie rzeczywistym:
Produkty są instalowane, aktualizowane i uruchamiane przy użyciu domyślnych ustawień na smartfonie, podczas których przez cały czas istnieje pełny dostęp do Internetu.
Na smartfonie zainstalowana jest aplikacja analityczna AV-TEST, która automatyzuje badanie i rejestruje wszystkie wyniki.
Na smartfonie zainstalowana jest szkodliwa aplikacja.
Jeśli produkt wyświetlił wyraźne ostrzeżenie lub komunikat na urządzeniu, zostało to wykryte, zapisane i udokumentowane na zrzucie ekranu przez aplikację analityczną.
AV-TEST stworzył identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów objętych testem. W tym celu procedura testowa dla wszystkich produktów i dla każdego przypadku testowego była przeprowadzana jednocześnie, wdrażając identycznie skonfigurowane systemy testowe.
Etap 2: Wykrycie najnowszego złośliwego oprogramowania dla Androida z ostatnich 4 tygodni
Nawet złośliwe aplikacje, które mają zaledwie kilka dni, stanowią poważne ryzyko dla urządzeń z Androidem. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy może być na przykład brak aktualnych aktualizacji aplikacji zabezpieczających. W laboratorium Androida okoliczności te są uwzględniane w odpowiednim teście. System wdraża kilka tysięcy szkodliwych aplikacji, umożliwiając pomiar zdolności produktów do wykrywania szkodliwego oprogramowania, które znajduje się w obiegu od maksymalnie czterech tygodni.
Rutynowa procedura testowa do testowania w czasie rzeczywistym: Produkty były instalowane, aktualizowane i uruchamiane przy użyciu domyślnych ustawień na smartfonie, podczas których przez cały czas istnieje pełny dostęp do Internetu.
W kolejnym kroku zestaw testowy zawierający złośliwe aplikacje na Androida poddawany był skanowaniu na żądanie.
Wszystkie pliki niewykryte podczas skanowania na żądanie były uruchamiane na smartfonie w celu przetestowania dynamicznego wykrywania.
Podobnie, jak w przypadku pierwszego etapu AV-TEST stworzył identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów objętych testem.
Wyniki Bitdefender Mobile Security w kategorii ochrona
Bitdefender wykazał się doskonałymi wynikami w kategorii ochrona w testach przeprowadzonych przez ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa z AV-TEST. W ochronie przed najnowszymi atakami złośliwego oprogramowania na Androida w czasie rzeczywistym zablokował 3102 na 3102 cyberzagrożenia. Z kolei w teście z wykorzystaniem szeroko rozpowszechnionego złośliwego oprogramowania dla Androida wykrytego w ciągu ostatnich 4 tygodni Bitdefender zneutralizował 3095 na 3095 zagrożeń.
AV-TEST – wydajność
Test wydajności przeprowadzany przez badaczy z AV-TEST bada średni wpływ produktu na szybkość komputera w codziennym użytkowaniu. W przypadku Bitdefender Mobile Security testerzy uznali, że jest to produkt wybitny, ponieważ nie ma wpływu na żywotność baterii, nie spowalnia urządzenia podczas normalnego użytkowania i nie generuje zbyt dużego ruchu.
AV-TEST – użyteczność
W przypadku tej klasy produktów niezwykle istotne jest to, aby antywirus nie generował fałszywych alarmów. Prawdą jest, że fałszywe alarmy niepokoją użytkownika i tym samym wpływają na komfort użytkowania urządzenia. Jednak w przypadku smartfonów istnieje dodatkowy czynnik: testy przeprowadzane przez aplikacje zabezpieczające zmniejszają często ograniczoną pojemność baterii i dostępną ilość danych. Dlatego eksperci Androida z Instytutu AV-TEST oceniali urządzenia za pomocą autorskich, wyrafinowanych metod testowych.
Etap 1: Testy wydajnościowe
W początkowym module testu użyteczności testerzy badali wpływ aplikacji zabezpieczającej na czas pracy baterii, obciążenie sieci (ilość danych) generowane podczas użytkowania, a także ewentualne spowolnienie urządzenia mobilnego. Wszystkie testy przeprowadzane były za pomocą symulowanych działań użytkownika, aby odtworzyć standardowe zachowanie użytkownika. Wiązało się to z instalacją aplikacji, uruchamianiem stron internetowych, a także korzystaniem ze standardowych aplikacji, takich jak Adobe Reader czy YouTube.
W procesie oceniane były następujące elementy:
Aplikacja nie ma wpływu na żywotność baterii urządzenia.
Aplikacja nie spowalnia pracy urządzenia podczas normalnego użytkowania.
Aplikacja nie generuje dużego ruchu sieciowego.
Każde indywidualne działanie przeprowadzono kilka razy, aby można było wygenerować wiarygodną średnią. Dzięki dodatkowym środkom wykluczone były błędne pomiary, aby określić wiarygodne wartości dla wszystkich produktów i przypadków testowych. Wszystkie funkcje mogące zafałszować wyniki pomiarów przed rozpoczęciem badania zostały wyłączone. Dotyczyło to niektórych funkcji systemowych, automatycznych aktualizacji lub skanowań i kopii zapasowych. Testy były przeprowadzane jednocześnie na identycznych systemach, w celu stworzenia porównywalnych warunków.
Etap 2: Testy fałszywych alarmów
W tym module testerzy określili liczbę fałszywych alarmów spowodowanych przez produkty zabezpieczające. Obejmowało to fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji aplikacji i korzystania z aplikacji ze Sklepu Google Play, a także oprogramowania ze sklepów z aplikacjami innych firm.
W ten sposób testerzy m.in. rejestrowali zapytania z produktów bezpieczeństwa, które wymagały interakcji użytkownika, zakłócając rutynę pracy. W wyniku tych testów stworzono pełny raport na temat liczby i rodzaju fałszywie wydanych komunikatów ostrzegawczych.
Wyniki Bitdefender Mobile Security w kategorii użyteczność
Bitdefender Mobile Security uzyskał doskonały wynik także w kategorii użyteczność i nie wygenerował ani jednego fałszywego alarmu zarówno w module „Fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji i korzystania z legalnych aplikacji ze sklepu Google Play (wykorzystano 1780 próbek)”, jak i „Fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji i użyteczności legalnego oprogramowania ze sklepów z aplikacjami stron trzecich (wykorzystano 1360 próbek)”.
Jeśli chciałbyś poznać więcej możliwości, które zapewnia Bitdefender Mobile Security na urządzenia z Androidem, to zapraszamy do odwiedzenia tej strony. Natomiast, jeśli posiadasz smartfona z iOS, to sprawdź tę witrynę.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.