Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak rozpoznać czy telefon jest zhakowany

Awatar

Krzysztof B.

6 grudnia 2023

Ten artykuł opisuje jakie mogą występować objawy ataku hakerskiego na telefon. Poznaj sposoby przejęcia smartfona oraz jak skutecznie chronić się przed tymi naruszeniami bezpieczeństwa.

Podstawowe objawy ataków hakerskich na telefon

Wysoka kwota rachunku

Jeśli zauważysz, że rachunek za telefon jest podejrzanie wysoki, może to oznaczać, że ktoś wykorzystał Twój telefon np. do nabijania własnego rachunku. Po przejęciu urządzenia haker mógł wykonywać połączenia i SMS premium i nabijać nimi własne konto. Można zablokować możliwość korzystania z tych usług u operatora.

Wysoka temperatura baterii

Duża liczba działającego w tle oprogramowania może być przyczyną większego zużycia mocy obliczeniowej. Oznacza to jednocześnie wysokie zużycie energii i nagrzewanie się baterii.

Mocno spowolnione działanie

Celem infekcji telefonu oprócz przechwycenia pieniędzy ofiary często jest maksymalne utrudnienie korzystania z urządzenia.

Pojawienie się nowych aplikacji

Jeśli zauważysz, że same pojawiają się jakieś nowe zainstalowane aplikacje, może być to oznaka przejęcia telefonu.

Wyskakujące reklamy

Zainfekowany telefon potrafi wyświetlać na ekranie reklamy lub dziwne powiadomienia np. z linkami do kliknięcia.

Najczęstsze sposoby na przejęcie telefonu

Przejęcie karty SIM 

Tzw. SIM swap. Jest to rodzaj ataku na przejęcie karty SIM telefonu. Oszust mógł wyrobić u operatora duplikat karty SIM i korzysta z niej na swoim telefonie na Twój rachunek.

Phishing email

Zawsze sprawdzaj dokładnie nadawcę wiadomości email zanim cokolwiek w nim klikniesz. Wiadomości spamowe zazwyczaj zawierają niebezpieczne treści i często skutecznie podszywają się pod zaufane firmy.

Phishing stron Internetowych

Dokładnie sprawdzaj wszystkie linki, które klikasz. Nie rób tego jeśli link jest dziwny lub posiada literówki. W Internecie jest całe mnóstwo stron podszywających się pod oryginalne tylko po to, żeby wyłudzić od Ciebie swoje dane.

Podstawione aplikacje

Uważaj skąd instalujesz aplikacje. Na pierwszy rzut oka program może wyglądać dobrze jednak po zainstalowaniu zostawi hakerowi furtkę do włamania lub będzie wykonywał na telefonie dodatkowe operacje, których normalnie nie powinien robić.

Jak skutecznie chronić się przed atakami hakerskimi

Oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą i najważniejszą linią obrony przed atakami hakerskimi jest renomowane oprogramowanie antywirusowe jak Bitdefender Mobile Security. Najlepiej takie, które potrafi nie tylko wykrywać wirusy ale też blokować phishing odwiedzanych stron oraz linki przesyłane w SMSach, powiadomieniach i komunikatorach Internetowych.

Publiczne Wi-Fi tylko przez VPN

Jeśli to możliwe unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. W hotelu, na lotnisku, w restauracji czy w parku mogą korzystać z nich zupełnie obcy ludzie w tym przestępcy. Przechwycenie Twoich danych nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jeśli musisz korzystać z sieci publicznej, koniecznie wykorzystuj do tego rozwiązanie VPN. Umożliwi to zaszyfrowanie Twojego ruchu sieciowego i uniknięcie wycieku.

Oficjalne sklepy

Instaluj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł jak sklepy Google Play czy App Store. Jeśli musisz skorzystać z zewnętrznego źródła niech to będzie bezpośrednio od zaufanego producenta.

Polityka haseł

Pamiętaj, aby zawsze stosować silne hasło. Powinno być odpowiednio długie i skomplikowane (co najmniej 12 znaków według zaleceń CERT). Najlepiej, żeby zawierało znaki specjalne, cyfry, wielkie i małe litery. Pamiętaj, żeby nie używać tego samego hasła wielokrotnie.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy