Ten artykuł opisuje jakie mogą występować objawy ataku hakerskiego na telefon. Poznaj sposoby przejęcia smartfona oraz jak skutecznie chronić się przed tymi naruszeniami bezpieczeństwa.
Podstawowe objawy ataków hakerskich na telefon
Wysoka kwota rachunku
Jeśli zauważysz, że rachunek za telefon jest podejrzanie wysoki, może to oznaczać, że ktoś wykorzystał Twój telefon np. do nabijania własnego rachunku. Po przejęciu urządzenia haker mógł wykonywać połączenia i SMS premium i nabijać nimi własne konto. Można zablokować możliwość korzystania z tych usług u operatora.
Wysoka temperatura baterii
Duża liczba działającego w tle oprogramowania może być przyczyną większego zużycia mocy obliczeniowej. Oznacza to jednocześnie wysokie zużycie energii i nagrzewanie się baterii.
Mocno spowolnione działanie
Celem infekcji telefonu oprócz przechwycenia pieniędzy ofiary często jest maksymalne utrudnienie korzystania z urządzenia.
Pojawienie się nowych aplikacji
Jeśli zauważysz, że same pojawiają się jakieś nowe zainstalowane aplikacje, może być to oznaka przejęcia telefonu.
Wyskakujące reklamy
Zainfekowany telefon potrafi wyświetlać na ekranie reklamy lub dziwne powiadomienia np. z linkami do kliknięcia.
Najczęstsze sposoby na przejęcie telefonu
Przejęcie karty SIM
Tzw. SIM swap. Jest to rodzaj ataku na przejęcie karty SIM telefonu. Oszust mógł wyrobić u operatora duplikat karty SIM i korzysta z niej na swoim telefonie na Twój rachunek.
Phishing email
Zawsze sprawdzaj dokładnie nadawcę wiadomości email zanim cokolwiek w nim klikniesz. Wiadomości spamowe zazwyczaj zawierają niebezpieczne treści i często skutecznie podszywają się pod zaufane firmy.
Phishing stron Internetowych
Dokładnie sprawdzaj wszystkie linki, które klikasz. Nie rób tego jeśli link jest dziwny lub posiada literówki. W Internecie jest całe mnóstwo stron podszywających się pod oryginalne tylko po to, żeby wyłudzić od Ciebie swoje dane.
Podstawione aplikacje
Uważaj skąd instalujesz aplikacje. Na pierwszy rzut oka program może wyglądać dobrze jednak po zainstalowaniu zostawi hakerowi furtkę do włamania lub będzie wykonywał na telefonie dodatkowe operacje, których normalnie nie powinien robić.
Jak skutecznie chronić się przed atakami hakerskimi
Oprogramowanie antywirusowe
Pierwszą i najważniejszą linią obrony przed atakami hakerskimi jest renomowane oprogramowanie antywirusowe jak Bitdefender Mobile Security. Najlepiej takie, które potrafi nie tylko wykrywać wirusy ale też blokować phishing odwiedzanych stron oraz linki przesyłane w SMSach, powiadomieniach i komunikatorach Internetowych.
Publiczne Wi-Fi tylko przez VPN
Jeśli to możliwe unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. W hotelu, na lotnisku, w restauracji czy w parku mogą korzystać z nich zupełnie obcy ludzie w tym przestępcy. Przechwycenie Twoich danych nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jeśli musisz korzystać z sieci publicznej, koniecznie wykorzystuj do tego rozwiązanie VPN. Umożliwi to zaszyfrowanie Twojego ruchu sieciowego i uniknięcie wycieku.
Oficjalne sklepy
Instaluj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł jak sklepy Google Play czy App Store. Jeśli musisz skorzystać z zewnętrznego źródła niech to będzie bezpośrednio od zaufanego producenta.
Polityka haseł
Pamiętaj, aby zawsze stosować silne hasło. Powinno być odpowiednio długie i skomplikowane (co najmniej 12 znaków według zaleceń CERT). Najlepiej, żeby zawierało znaki specjalne, cyfry, wielkie i małe litery. Pamiętaj, żeby nie używać tego samego hasła wielokrotnie.