W tym artykule dowiesz się w jaki sposób możesz udostępnić pliki w sieci lokalnej, aby były dostępne dla innych podłączonych komputerów.
Kreator udostępniania – najprostsza metoda
Aby udostępnić pliki w sieci LAN, najszybszą metodą jest utworzenie folderu, w którym będą się one dostępne do pobrania z pozostałych komputerów. Utwórz taki katalog np. na Pulpicie, nazwij go i umieść w nim pliki, którymi chcesz się podzielić.
Otwórz wspomniany wyżej katalog, w górnej części wybierz zakładkę Widok i kliknij Opcje.
W nowym oknie Opcje folderów przejdź do Widok i odszukaj wiersz Użyj Kreatora udostępniania (zalecane) i upewnij się, że jest zaznaczony „ptaszkiem”. Potwierdź klikając OK.
Nie używaj tego sposobu w sieci publicznej. Udostępniając katalog wszystkim pozwolisz obcym na połączenie i pobranie swoich plików.
Kliknij katalog, który chcesz udostępnić prawym klawiszem myszy i wybierz Właściwości > Udostępnianie.
Użyj funkcji Udostępnianie zaawansowane... Jest ono bezpieczniejsze od udostępnienia prostego, ponieważ można w nim ograniczyć ilość połączonych urządzeń oraz określić rodzaj uprawnień do katalogu.
Zaznacz „ptaszkiem” Udostępnij ten folder i określ maksymalną liczbę komputerów, które mogą nawiązać połączenie do udostępnionego folderu.
Kliknij przycisk Uprawnienia. Wybierz użytkowników, którzy mogą posiadać pełen dostęp do udostępnianych plików. Jeśli jesteś pewien, że chcesz to zrobić dla Wszystkich (nie zalecamy tego), zaznacz uprawnienia „ptaszkami” i potwierdź.
Jak połączyć się do udostępnionego folderu
Na drugim komputerze otwórz jakikolwiek folder. W miejscu ścieżki wpisz adres IP komputera, z którego udostępniasz po sieci według wzoru. Potwierdź wciskając Enter.
\\adres_IP
Pamiętaj, że Twój udostępniony udział sieciowy jest chroniony loginem i hasłem systemu Windows. Na drugim komputerze musisz zalogować się danymi użytkownika komputera, który udostępnia pliki.
Po wpisaniu prawidłowych poświadczeń zobaczysz udostępniony katalog i pliki w nim umieszczone. To co będziesz mógł zrobić z zawartością zależy od przydzielonych wcześniej uprawnień (Zapis/Odczyt/Pełna kontrola).
Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.