Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domuPoradniki Bitdefender

Jak uniknąć phishingu SMS za pomocą modułu Bitdefender Scam Alert

Awatar

Krzysztof B.

14 stycznia 2022

W tym artykule omówimy wszystkie podstawy, aby móc zapoznać się z funkcją Scam Alert w Bitdefender Mobile Security dla Android. Ta technologia wykrywa ataki mobilne oparte o linki dostarczane za pośrednictwem SMS-ów, aplikacji do przesyłania wiadomości i powiadomień.

Oszustwa, przekręty i kampanie malware rozprzestrzeniają się w społeczności użytkowników Androida. Czasami nieświadome ofiary rozpowszechniają szkodliwe linki, naprawdę wierząc, że wyświadczają przysługę swoim kontaktom. Innym razem witryny wysyłają złośliwe powiadomienia lub zhakowane urządzenia mogą samodzielnie wysyłać szkodliwe wiadomości. Bez względu na to, w jaki sposób te linki się rozprzestrzeniają, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników Androida. Gdy uruchomisz Bitdefender Mobile Security dla Androida, moduł Ochrony Sieci zablokuje linki phishingowe, jak tylko zostanie uzyskany do nich dostęp, podczas gdy moduł Scam Alert ostrzeże Cię, że link w Twojej wiadomości tekstowej lub powiadomieniu jest niebezpieczny, zanim go otworzysz.

Czym jest SMS phishing?

Phishing to taktyka socjotechniczna, która działa niezależnie od platformy. Kampanie phishingowe, zwykle wdrażane za pośrednictwem spamu, wykorzystują mnóstwo przekonujących wiadomości, aby nakłonić użytkownika do ujawnienia nazwy użytkownika, hasła lub informacji o karcie kredytowej. Taktyka została wymodelowana tak, aby używać SMS-ów jako medium przenoszącego, otrzymując nazwę Smishing (SMS + phishing). Ataki te zwykle wymagają albo zadzwonienia pod konkretny numer, uzyskania dostępu do złośliwego adresu URL, albo udzielenia odpowiedzi, podając swoje dane osobowe lub finansowe, aby zdobyć nagrodę. Niektórzy stosują taktykę zastraszania, żeby nakłonić użytkowników do przekonania o naruszeniu ich danych osobowych, nakłaniając do podjęcia natychmiastowych kroków w celu złagodzenia szkód.

Smishing lub SMS-y phishingowe są o wiele bardziej rozpowszechnione, niż się ludziom wydaje. Jednak złośliwe linki rozprzestrzeniają się na wiele innych sposobów. Często spotykamy się ze stronami internetowymi, które proszą o możliwość przesłania nam powiadomień i ten system można łatwo nadużyć. Użytkownicy mogą otrzymywać złośliwe linki za pośrednictwem systemu powiadomień i mogą być skłonni je otworzyć, ponieważ wydają się pochodzić z samego Androida. Kampanie malware wykorzystujące wiadomości SMS do rozpowszechniania niebezpiecznej zawartości są również dość powszechne.

Czym jest Bitdefender Scam Alert?

Scam Alert w Bitdefender Mobile Security dla Androida na pierwszy plan wysuwa środki zapobiegawcze, radząc sobie z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami, zanim staną się one problemem, w tym z zagrożeniami malware. Scam Alert monitoruje w czasie rzeczywistym wszystkie przychodzące wiadomości SMS i powiadomienia Androida. Gdy niebezpieczny link pojawi się w wiadomości na telefonie, pojawi się ostrzeżenie podobne do tego pokazanego na poniższym obrazku.

Przy wykryciu Bitdefender zaoferuje dwie opcje. Pierwsza opcja to odrzucenie informacji. Drugą jest wyświetlenie większej liczby szczegółów wraz z niezbędnymi poradami, takimi jak:

 • Nie otwieraj ani nie przekazuj wykrytego łącza.
 • W przypadku SMS-ów usuń wiadomość, jeśli to możliwe.
 • Zablokuj nadawcę, jeśli nie jest zaufanym kontaktem.
 • Odinstaluj aplikację, która wysyła niebezpieczne linki w powiadomieniach.

Uwaga: Ze względu na ograniczenia systemu operacyjnego Android, Bitdefender nie może usuwać wiadomości tekstowych, podejmować żadnych bezpośrednich działań związanych z wiadomościami SMS ani żadnymi innymi źródłami złośliwych powiadomień. Jeśli zignorujesz ostrzeżenie o oszustwie i spróbujesz otworzyć niebezpieczny link, funkcja Ochrony Sieci Bitdefender automatycznie go przechwyci, zapobiegając zainfekowaniu urządzenia.

Jak włączyć Scam Alert w Bitdefender Mobile Security dla Androida?

Scam Alert jest dostępny bezpłatnie w Bitdefender Mobile Security i wymaga systemu Android 6 Marshmallow lub nowszego. W starszych wersjach Androida ta funkcja jest niedostępna i nie jest widoczna na dolnym pasku nawigacyjnym Bitdefender Mobile Security dla Androida.

Aby włączyć Scam Alert, musisz przyznać aplikacji Bitdefender Mobile Security dostęp do wiadomości SMS i systemu powiadomień:

1. Otwórz aplikację Bitdefender Mobile Security zainstalowaną na telefonie lub tablecie z Androidem.

2. Na głównym ekranie aplikacji Bitdefender dotknij opcji Alert o oszustwie na dolnym pasku nawigacyjnym, a następnie naciśnij WŁĄCZ.

3. Stuknij przycisk ZEZWÓL, aby zezwolić aplikacji Bitdefender na skanowanie powiadomień z telefonu i ostrzeganie o tych szkodliwych.

4. Na liście Dostęp do powiadomień odszukaj Bitdefender Security włącz pozycję Zezwalaj na dostęp do powiadomień.

5. Potwierdź czynność, naciskając ZEZWÓL.

6. Wróć do ekranu Alert o oszustwach i naciśnij ZEZWALAJ, aby umożliwić Bitdefenderowi skanowanie przychodzących wiadomości SMS w poszukiwaniu Smishingu.

Omówienie modułu Scam Alert

Po włączeniu Scam Alert wykres kołowy wskaże całkowitą liczbę zeskanowanych wiadomości i powiadomień w środku modułu. Poniżej legenda pokaże dokładną ilość zeskanowanych tekstów, powiadomień i linków.

Uwaga: Linki nie są uwzględniane w wykresie/liczniku całkowitym, ale są liczone i wyświetlane osobno w obszarze legendy.

Lista wyświetli ostatnie 3 wykrycia. Aby rozszerzyć listę o 3 więcej, naciśnij WCZYTAJ WIĘCEJ. Wyjście z modułu Scam Alert spowoduje zwinięcie tej listy.

Za każdym razem, gdy Scam Alert znajdzie niebezpieczny link, ta sekcja wyświetli dodatkowe informacje:

– Nazwa aplikacji, z której pochodzi powiadomienie.

– Znacznik czasu (godzina, dzień).

– URL wykrytego linku (nieklikalny).

– Rodzaj zagrożenia.

– Kategoria aplikacji (sms lub powiadomienie).

Źródło: https://www.bitdefender.com/consumer/support/answer/42907/


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy