Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wycieki Danych

Zostałeś ofiarą naruszenia danych AT&T? Oto, co musisz zrobić

Piotr R

4 kwietnia 2024

Cyberzestępcy byli bardzo zajęci w ostatnich miesiącach, zalewając fora poświęcone włamaniom i podziemne rynki milionami skradzionych rekordów. Niedawno hakerzy ujawnili na niesławnym forum Breached całą masę danych należących do 73 milionów byłych i obecnych klientów giganta telekomunikacyjnego AT&T. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, co zrobić, jeśli stałeś się ofiarą tego cyberincydentu.

Wyciek danych z AT&T

Wyciek danych z AT&T

Dane opublikowane 17 marca obejmują dane osobowe 7,6 miliona obecnych posiadaczy kont AT&T i 65,4 miliona byłych posiadaczy kont, w tym nazwiska, adresy, numery telefonów, a w niektórych przypadkach nawet numery ubezpieczenia społecznego i daty urodzenia. Przestępcy ujawnili także hasła zabezpieczające dla podzbioru 7,6 miliona klientów.

AT&T w oświadczeniu potwierdziła zarzuty na ciemnym forum internetowym. Nie ustalono jednak jeszcze, czy dane zostały wydobyte bezpośrednio z systemów AT&T, czy od jednego z jej dostawców.

„AT&T ustaliło, że pola dotyczące danych AT&T znajdowały się w zestawie danych opublikowanym w ciemnej sieci około dwóch tygodni temu” – podała firma telekomunikacyjna. „Chociaż firma AT&T dokonała takiego ustalenia, nie wiadomo jeszcze, czy dane w tych polach pochodzą od AT&T, czy od jednego z jej dostawców. Jeśli chodzi o równowagę zbioru danych, który obejmuje dane osobowe, takie jak numery ubezpieczenia społecznego, źródło danych jest nadal oceniane.”

Z trwającego dochodzenia wynika, że ujawnione informacje nie obejmują żadnych informacji finansowych ani historii połączeń ich klientów.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą wycieku danych z AT&T?

Naruszenia danych mają miejsce codziennie, a wiele ofiar czuje się przytłoczonych, nie mogąc w pełni zrozumieć następstw incydentu związanego z bezpieczeństwem oraz wynikających z niego zagrożeń dla tożsamości i finansów.

Zacznij od sprawdzenia, jakiego rodzaju informacje zostały ujawnione

Jeśli otrzymałeś już e-mail lub list z powiadomieniem o naruszeniu danych od AT&T, przeczytaj go uważnie, aby ustalić, jakich danych dotyczyło i jaki może to mieć wpływ na Twoje cyfrowe zdrowie. Pamiętaj, że zagrożone informacje mogą być różne. Jeśli nie masz pewności lub masz pytania, skontaktuj się z firmą AT&T wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów.

Uwaga: o ile nie określono inaczej w legalnych kanałach, AT&T nie będzie kontaktować się z ofiarami naruszenia danych przez telefon lub SMS-y. Należy zatem zachować skrajny sceptycyzm w stosunku do niechcianych połączeń telefonicznych od osób podających się za pracowników firmy, ponieważ mogą one wyłudzać informacje w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Zmień hasło AT&T

Jak wspomniano wcześniej, firma telekomunikacyjna potwierdziła, że hasła 7,6 miliona klientów zostały naruszone.

W ramach proaktywnego środka zapewniającego bezpieczeństwo kont AT&T firma zresetowała hasła (czterocyfrowe PIN-y) dla wszystkich klientów, których to dotyczy, i wzywa wszystkich użytkowników, którzy nie zmienili ich w ciągu ostatniego roku, aby zrobili to teraz:

1. Przejdź do swojego profilu myAT&T. Zaloguj się, jeśli zostaniesz o to poproszony. (Jeśli masz włączone dodatkowe zabezpieczenia i nie możesz się zalogować, wybierz Uzyskaj nowe hasło).

2. Przewiń do opcji Moje połączone konta.

3. Wybierz opcję Edytuj dla hasła, które chcesz zaktualizować.

4. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć.

Ważne: Pamiętaj, aby nie używać kombinacji znaków z wcześniej używanych haseł.

Zamroź swój kredyt i uważnie monitoruj konta finansowe, jeśli wyciekł Twój numer SSN
Zamrożenie kredytu uniemożliwia wierzycielom i nieupoważnionym osobom, w tym złodziejom tożsamości, przeglądanie i dostęp do Twojego raportu kredytowego. Możesz także skonfigurować bezpłatne powiadomienia o oszustwach we wszystkich trzech biurach informacji kredytowej: Equifax, Experian i TransUnion.

Nie zapomnij zapisać się na bezpłatne usługi monitorowania kradzieży tożsamości i kredytu oferowane przez AT&T. Wszystkie informacje należy podać w otrzymanym piśmie dotyczącym naruszenia ochrony danych.

Przygotuj się na nadchodzące oszustwa i próby phishingu

Stanie się celem oszustów i phishingu jest nieuniknionym następstwem naruszenia danych. I tu właśnie powinna zabłysnąć Twoja czujność i proaktywne działania.

Ponieważ dane, które wyciekły, obejmowały dane kontaktowe większości klientów AT&T, należy spodziewać się znacznego wzrostu niechcianej korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, SMS-ów i rozmów telefonicznych.

Ściśle monitoruj całą przychodzącą korespondencję i nigdy nie spełniaj próśb o podanie danych osobowych, haseł lub innych poufnych informacji. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z firmą, platformą internetową lub usługodawcą (nie korzystając z danych kontaktowych z wiadomości e-mail lub wiadomości).

Jeśli zauważysz próbę oszustwa lub phishingu, natychmiast zgłoś to swojemu dostawcy lub instytucji finansowej.

Oto jak Bitdefender może pomóc Ci z phishingiem

Otrzymanie pozornie niepozornej wiadomości, która może mieć wpływ na Twoje bezpieczeństwo i finanse, jest tylko kwestią czasu. Rozwiązania bezpieczeństwa Bitdefender oferują obszerną listę usług zapobiegania oszustwom i udaremniania oszustw, które mogą znacznie poprawić Twoje bezpieczeństwo cyfrowe i chronić Twoją tożsamość, w tym:

 • Nagradzane i wielowarstwowe funkcje ochrony online.
 • Ochrona sieci WWW wraz z technologiami chroniącymi przed phishingiem i oszustwami, które wykrywają i blokują fałszywe witryny internetowe przed kradzieżą informacji, danych uwierzytelniających i kart kredytowych
 • Funkcje ochrony poczty e-mail, które pomogą Ci przechytrzyć oszustów i oszustów internetowych (Gmail i Outlook).
 • Funkcje Scam Alert, które powiadamiają Cię w czasie rzeczywistym, czy wiadomość otrzymana za pośrednictwem SMS-a, aplikacji do przesyłania wiadomości lub innego powiadomienia mobilnego jest oszustwem (iOS i Android).

Ponadto możesz skorzystać także z Bitdefender Scamio, chatbota AI nowej generacji, który jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i pozwala sprawdzić, czy jakakolwiek niechciana wiadomość, którą otrzymujesz, nie jest potencjalnym oszustwem lub próbą oszustwa. Wpisz w języku angielskim pytanie, prześlij obraz lub zrzut ekranu, skopiuj i wklej linki i teksty, a nawet wyślij Scamio podejrzany kod QR, aby natychmiast uzyskać ocenę bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, które zapewni Ci system antywirusowy Bitdefender, to odwiedź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy